HAO YUAN 6
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 77 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1022.06 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.6 Knots |
| MAX Speed | 12.7 Knots |
| AVG Wind | 6.9 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 7.7°C / 45.86°F |
| MAX Temp | 27.8°C / 82.04°F |
| Draught | 7.2 m |
| Position Received | 2024-12-02 19:52 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 5.3 Knots |
| Course | 22.6° |
| Area | Eastern China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2024-12-02 19:52 |
Info
Information
The current position of HAO YUAN 6 is in Eastern China Sea with coordinates 26.31890° / 119.98195° as reported on 2024-12-02 19:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.3 Knots and is heading at the port of LUOYUAN.
The vessel HAO YUAN 6 (MMSI: 413220860) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAO YUAN 6 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAO YUAN 6 as reported by AIS is 7.2 meters
Weather
| Temperature | 24.8°C / 76.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 13° NNE |
| Pressure | 1009.7 hPa |
| Humidity | 48.8 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 23:52 | STOP Moving | --- |
31.02529 / 121.48525
LUO YUAN
|
Speed: 0.2 kn Course: 119° |
| 2026-04-11 23:48 | START Moving | --- |
31.02667 / 121.48397
LUO YUAN
|
Speed: 8.3 kn Course: 280° |
| 2026-04-10 09:46 | STOP Moving | --- |
31.02552 / 121.48566
LUO YUAN
|
Speed: Course: 161° |
| 2026-04-10 00:32 | START Moving | --- |
31.34497 / 121.94224
LUO YUAN
|
Speed: 3.9 kn Course: 309° |
| 2026-04-09 16:16 | STOP Moving | --- |
31.34315 / 121.94332
LUO YUAN
|
Speed: 0.1 kn Course: 105° |
| 2026-04-09 14:12 | START Moving | --- |
31.38814 / 121.78448
LUO YUAN
|
Speed: 5.1 kn Course: 52° |
| 2026-04-09 10:38 | STOP Moving | --- |
31.37958 / 121.78219
LUO YUAN
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |