HANSA DUBURG
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2713.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 17.8 Knots |
| MAX Speed | 20.9 Knots |
| AVG Wind | 12.8 knots |
| MAX Wind | 24.9 knots |
| MIN Temp | 12.9°C / 55.22°F |
| MAX Temp | 20.1°C / 68.18°F |
| Draught | 8.1 m |
| Position Received | 6 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.4 Knots |
| Course | 276.1° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 d ago |
Info
Information
The current position of HANSA DUBURG is in North Pacific Ocean with coordinates 33.60726° / -118.69512° as reported on 2026-04-10 22:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.4 Knots and is heading at the port of NANSHA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-27 22:00 LT
The vessel HANSA DUBURG (IMO: 9535096, MMSI: 255915792) is a Cargo It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HANSA DUBURG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HANSA DUBURG as reported by AIS is 8.1 meters
Weather
| Temperature | 15.3°C / 59.54°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 62° ENE |
| Pressure | 1024.6 hPa |
| Humidity | 83.3 % |
| Cloud Coverage | 91 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 13:59 | 2026-04-10 20:10 | 1 d | |
| 2026-03-24 01:05 | 2026-03-24 22:29 | 21 h | |
| 2026-03-05 18:16 | 2026-03-07 02:59 | 1 d | |
| 2026-02-17 00:45 | 2026-02-18 15:09 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 06:29 | 2026-04-09 06:59 | 6510.22 nm | |||
| 2026-03-06 18:59 | 2026-03-24 09:05 | 6522.65 nm | |||
| 2026-02-18 23:09 | 2026-03-05 10:16 | 6698.55 nm | |||
| 2026-01-30 05:02 | 2026-02-17 08:45 | 7590.30 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 22:58 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.60916 / -118.71603
CNNSA
|
Speed: 11.4 kn Course: 276.1° |
| 2026-04-10 22:53 | OUT of Coverage |
33.60726 / -118.69512
North Pacific Ocean
CNNSA
|
Speed: 11.4 kn Course: 276.1° |
|
| 2026-04-10 20:10 | PORT DEPARTURE |
|
33.71948 / -118.18568
CNNSA
|
Speed: 6.9 kn Course: 196° |
| 2026-04-10 19:53 | START Moving |
33.72121 / -118.22764
[US] LOS ANGELES
|
Speed: 3.3 kn Course: 115° |
|
| 2026-04-10 19:47 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
33.72211 / -118.22765
[US] LOS ANGELES
|
Speed: Course: 226° |
| 2026-04-10 18:43 | Status Changed | At anchor Default |
33.72214 / -118.22703
[US] LOS ANGELES
|
Speed: Course: 247° |
| 2026-04-10 18:37 | Status Changed | Default At anchor |
33.72221 / -118.22662
[US] LOS ANGELES
|
Speed: 0.4 kn Course: 238° |
| 2026-04-10 18:01 | Status Changed | At anchor Default |
33.72224 / -118.22661
[US] LOS ANGELES
|
Speed: Course: 243° |
| 2026-04-10 17:58 | Status Changed | Default At anchor |
33.72223 / -118.22662
[US] LOS ANGELES
|
Speed: Course: 243° |
| 2026-04-10 15:13 | Status Changed | At anchor Default |
33.72229 / -118.22671
[US] LOS ANGELES
|
Speed: Course: 236° |