HAMAYU
Passenger
Current Trip
| Trip Time | 20 h, 44 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 523.19 nm |
| AVG Speed | 25.6 Knots |
| MAX Speed | 29.6 Knots |
| Draught | 6.5 m |
| AVG Wind | 7.8 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 13.1°C / 55.58°F |
| MAX Temp | 20°C / 68°F |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 24 Knots |
| Course | 253.4° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of HAMAYU is in Philippine Sea with coordinates 33.35521° / 135.78742° as reported on 2026-04-19 00:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 24 Knots and is currently inside the port of SHINMONJI.
The vessel HAMAYU (IMO: 9894569, MMSI: 431015964) is a Passenger It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAMAYU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAMAYU as reported by AIS is 6.5 meters
Weather
| Temperature | 16.4°C / 61.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 289° WNW |
| Pressure | 1010.7 hPa |
| Humidity | 89.7 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:44 | |||
| 2026-04-18 11:13 | 2026-04-18 15:00 | 3 h | |
| 2026-04-17 11:44 | 2026-04-17 15:04 | 3 h | |
| 2026-04-16 11:07 | 2026-04-16 15:02 | 3 h | |
| 2026-04-15 11:32 | 2026-04-15 15:08 | 3 h | |
| 2026-04-14 11:15 | 2026-04-14 15:07 | 3 h | |
| 2026-04-12 11:44 | 2026-04-13 15:00 | 1 d | |
| 2026-04-11 11:41 | 2026-04-11 14:58 | 3 h | |
| 2026-04-10 13:27 | 2026-04-10 16:44 | 3 h | |
| 2026-04-09 11:07 | 2026-04-09 14:55 | 3 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 00:00 | 2026-04-19 20:44 | 523.19 nm | |||
| 2026-04-18 00:04 | 2026-04-18 20:13 | 520.78 nm | |||
| 2026-04-17 00:02 | 2026-04-17 20:44 | 517.62 nm | |||
| 2026-04-16 00:08 | 2026-04-16 20:07 | 524.54 nm | |||
| 2026-04-15 00:07 | 2026-04-15 20:32 | 524.14 nm | |||
| 2026-04-14 00:00 | 2026-04-14 20:15 | 524.69 nm | |||
| 2026-04-11 23:58 | 2026-04-12 20:44 | 525.63 nm | |||
| 2026-04-11 01:44 | 2026-04-11 20:41 | 530.86 nm | |||
| 2026-04-09 23:55 | 2026-04-10 22:27 | 523.66 nm | |||
| 2026-04-09 00:04 | 2026-04-09 20:07 | 518.53 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:56 | STOP Moving |
33.87695 / 130.99388
[JP] SHINMONJI
|
Speed: Course: 359° |
|
| 2026-04-19 11:44 | PORT ARRIVAL |
|
33.87143 / 130.99794
[JP] SHINMONJI
|
Speed: 9.5 kn Course: 233° |
| 2026-04-19 00:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.31901 / 135.63878
JP SMJ
|
Speed: 24 kn Course: 253.4° |
| 2026-04-19 00:04 | OUT of Coverage |
33.35521 / 135.78742
Philippine Sea
JP SMJ
|
Speed: 24 kn Course: 253.4° |
|
| 2026-04-18 20:06 | Change Sea Area | Japanese part of the Philippine Sea Japanese part of the North Pacific Ocean |
34.07505 / 137.75401
Philippine Sea
JP SMJ
|
Speed: 28 kn Course: 252.9° |
| 2026-04-18 20:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.07674 / 137.76059
JP SMJ
|
Speed: 28.1 kn Course: 249° |
| 2026-04-18 20:06 | IN Coverage |
34.07505 / 137.75401
Philippine Sea
JP SMJ
|
Speed: 28 kn Course: 252.9° |
|
| 2026-04-18 16:12 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.01855 / 139.57680
JP SMJ
|
Speed: 26.5 kn Course: 231.4° |
| 2026-04-18 16:07 | OUT of Coverage |
35.04511 / 139.61726
North Pacific Ocean
JP SMJ
|
Speed: 26.5 kn Course: 231.4° |
|
| 2026-04-18 15:09 | Destination Changed | JP SMJ JP YOS |
35.29549 / 139.73468
JP SMJ
|
Speed: 12.8 kn Course: 140.4° |