HAFNIA MIKALA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 2 h, 42 mins |
| Distance Travelled | 544.46 nm |
| Remaining Distance | 18.12 nm |
| AVG Speed | 11.4 Knots |
| MAX Speed | 14.7 Knots |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 15.9 knots |
| MIN Temp | 17.5°C / 63.5°F |
| MAX Temp | 23.7°C / 74.66°F |
| Draught | 10.2 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.2 Knots |
| Course | 230.1° |
| Area | Tasman Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of HAFNIA MIKALA is in Tasman Sea with coordinates -34.11503° / 151.51178° as reported on 2026-04-15 01:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.2 Knots and is heading at the port of BOTANY. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-15 04:26 LT
The vessel HAFNIA MIKALA (IMO: 9732709, MMSI: 249836000) is a Tanker It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAFNIA MIKALA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAFNIA MIKALA as reported by AIS is 10.2 meters
Weather
| Temperature | 19.5°C / 67.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 249° WSW |
| Pressure | 1018.6 hPa |
| Humidity | 55.4 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-10 12:48 | 2026-04-12 21:44 | 2 d | |
| 2026-04-07 14:11 | 2026-04-08 15:06 | 1 d | |
| 2026-04-05 11:40 | 2026-04-06 14:19 | 1 d | |
| 2026-03-20 10:01 | 2026-03-22 02:21 | 1 d | |
| 2026-03-01 19:17 | 2026-03-03 00:24 | 1 d | |
| 2026-02-27 17:04 | 2026-02-28 14:59 | 21 h | |
| 2026-02-26 04:14 | 2026-02-26 21:34 | 17 h | |
| 2026-02-02 00:59 | 2026-02-03 01:45 | 1 d | |
| 2026-02-02 00:21 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 01:06 | 2026-04-10 22:48 | 529.19 nm | |||
| 2026-04-07 00:19 | 2026-04-08 00:11 | 264.29 nm | |||
| 2026-03-22 11:21 | 2026-04-05 21:40 | 4026.38 nm | |||
| 2026-03-03 13:24 | 2026-03-20 19:01 | 5321.04 nm | |||
| 2026-03-01 03:59 | 2026-03-02 08:17 | 314.69 nm | |||
| 2026-02-27 10:34 | 2026-02-28 06:04 | 230.27 nm | |||
| 2026-02-03 10:45 | 2026-02-26 17:14 | 5833.00 nm | |||
| 2026-02-02 09:21 | 2026-02-02 09:59 | 2.78 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 00:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.01725 / 151.60377
AUBTB
|
Speed: 2.7 kn Course: 206° |
| 2026-04-15 00:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.01606 / 151.60425
AUBTB
|
Speed: 2.8 kn Course: 121° |
| 2026-04-15 00:20 | START Moving | --- |
-34.01983 / 151.59888
AUBTB
|
Speed: 3.1 kn Course: 344° |
| 2026-04-14 18:27 | STOP Moving | --- |
-34.09739 / 151.52253
AUBTB
|
Speed: 0.2 kn Course: 228° |
| 2026-04-14 15:01 | Status Changed | Under way using engine Default |
-33.57736 / 151.75971
AUBTB
|
Speed: 11.6 kn Course: 208° |
| 2026-04-14 14:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
-33.53787 / 151.78606
AUBTB
|
Speed: 11.5 kn Course: 206.7° |
| 2026-04-14 14:40 | Status Changed | Under way using engine Default |
-33.51667 / 151.80008
AUBTB
|
Speed: 11.6 kn Course: 210° |
| 2026-04-14 14:31 | IN Coverage |
-33.51667 / 151.80008
Tasman Sea
AUBTB
|
Speed: 11.5 kn Course: 206.7° |
|
| 2026-04-14 12:27 | Status Changed | Default Under way using engine |
-33.19651 / 152.12009
AUBTB
|
Speed: 11.2 kn Course: 207.7° |
| 2026-04-14 12:20 | OUT of Coverage |
-33.17655 / 152.13708
Tasman Sea
AUBTB
|
Speed: 11.2 kn Course: 207.7° |