GUIPINGBINHAI 098
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 22 days |
|---|---|
| Trip Distance | 602.76 nm |
| AVG Speed | 4.4 Knots |
| MAX Speed | 7 Knots |
| Draught | 1 m |
| AVG Wind | 7.3 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 21.3°C / 70.34°F |
| MAX Temp | 35.5°C / 95.9°F |
| Position Received | 22 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 d ago |
Info
Information
The current position of GUIPINGBINHAI 098 is in South China Sea with coordinates 22.66922° / 113.67004° as reported on 2026-03-23 07:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of DONG GUAN.
The vessel GUIPINGBINHAI 098 (MMSI: 413869789) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GUIPINGBINHAI 098 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GUIPINGBINHAI 098 as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 27.7°C / 81.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 165° SSE |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 65.7 % |
| Cloud Coverage | 1 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 01:22 | STOP Moving |
22.91742 / 113.59812
[CN] DONG GUAN
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-15 01:22 | PORT ARRIVAL |
|
22.91742 / 113.59812
[CN] DONG GUAN
|
Speed: 1.6 kn Course: 190° |
| 2026-04-15 00:52 | START Moving | --- |
22.93755 / 113.60895
SZ
|
Speed: 3.2 kn Course: 205° |
| 2026-04-12 09:43 | STOP Moving | --- |
22.94134 / 113.61228
SZ
|
Speed: Course: 0° |
| 2026-04-12 09:31 | START Moving | --- |
22.94533 / 113.61449
SZ
|
Speed: 3.8 kn Course: 220° |
| 2026-04-11 20:34 | STOP Moving | --- |
22.94895 / 113.61721
SZ
|
Speed: 0.1 kn Course: 358° |
| 2026-04-11 14:38 | START Moving | --- |
22.89297 / 113.18832
SZ
|
Speed: 4 kn Course: 74° |
| 2026-04-10 01:13 | STOP Moving | --- |
23.17314 / 112.32529
SZ
|
Speed: Course: 0° |
| 2026-04-09 04:48 | STOP Moving | --- |
23.41968 / 111.18787
SZ
|
Speed: Course: 45° |
| 2026-04-06 15:51 | STOP Moving | --- |
23.37535 / 110.87699
SZ
|
Speed: Course: 69° |