GT VICTORY
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 259.60 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knots |
| MAX Speed | 12.9 Knots |
| AVG Wind | 8.8 knots |
| MAX Wind | 18.8 knots |
| MIN Temp | 21.7°C / 71.06°F |
| MAX Temp | 29.2°C / 84.56°F |
| Draught | 5.8 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 271° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of GT VICTORY is in South China Sea with coordinates 22.17172° / 114.14122° as reported on 2026-05-03 03:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel GT VICTORY (IMO: 9321641, MMSI: 574003530) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [VN] Vietnam.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GT VICTORY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GT VICTORY as reported by AIS is 5.8 meters
Weather
| Temperature | 23.5°C / 74.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 42° NE |
| Pressure | 1012.8 hPa |
| Humidity | 87.2 % |
| Cloud Coverage | 81 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-01 18:59 | 2026-05-02 22:48 | 1 d | |
| 2026-04-28 23:50 | 2026-04-30 03:43 | 1 d | |
| 2026-04-25 02:31 | 2026-04-27 01:00 | 1 d | |
| 2026-04-13 13:59 | 2026-04-15 02:06 | 1 d | |
| 2026-04-09 18:29 | 2026-04-10 11:06 | 16 h | |
| 2026-04-08 11:38 | 2026-04-09 06:01 | 18 h | |
| 2026-03-17 05:30 | 2026-03-18 02:37 | 21 h | |
| 2026-03-10 17:59 | 2026-03-11 16:56 | 22 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 14 | ||
| 8 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 11:43 | 2026-05-02 02:59 | 366.76 nm | |||
| 2026-04-27 08:00 | 2026-04-29 07:50 | 320.45 nm | |||
| 2026-04-15 10:06 | 2026-04-25 09:31 | 1001.90 nm | |||
| 2026-04-10 19:06 | 2026-04-13 21:59 | 29.78 nm | |||
| 2026-04-09 14:01 | 2026-04-10 02:29 | 16.13 nm | |||
| 2026-03-18 10:37 | 2026-04-08 19:38 | 1761.46 nm | |||
| 2026-03-12 00:56 | 2026-03-17 13:30 | 33.19 nm | |||
| 2026-02-25 18:17 | 2026-03-11 01:59 | 1027.28 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 10:19 | STOP Moving | --- |
21.38315 / 111.08507
CN SDG
|
Speed: 0.2 kn Course: 62° |
| 2026-05-03 13:31 | START Moving | --- |
22.17085 / 114.14201
CN SDG
|
Speed: 4.2 kn Course: 184° |
| 2026-05-03 03:43 | Status Changed | Default At anchor |
22.17175 / 114.14118
CN SDG
|
Speed: Course: 271° |
| 2026-05-03 03:34 | OUT of Coverage |
22.17172 / 114.14122
South China Sea
CN SDG
|
Speed: Course: 110° |
|
| 2026-05-03 03:10 | Status Changed | At anchor Default |
22.17162 / 114.14115
CN SDG
|
Speed: Course: 265° |
| 2026-05-03 02:49 | Status Changed | Default At anchor |
22.17175 / 114.14117
CN SDG
|
Speed: Course: 266° |
| 2026-05-03 02:46 | Status Changed | At anchor Default |
22.17168 / 114.14122
CN SDG
|
Speed: Course: 267° |
| 2026-05-03 02:42 | IN Coverage |
22.17168 / 114.14122
South China Sea
CN SDG
|
Speed: Course: 155° |
|
| 2026-05-03 00:46 | STOP Moving | --- |
22.17072 / 114.13899
CN SDG
|
Speed: 0.3 kn Course: 49° |
| 2026-05-02 23:20 | OUT of Coverage |
22.24517 / 114.12027
South China Sea
CN SDG
|
Speed: 9.4 kn Course: 125° |