GSL KITHIRA
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | 3 days |
| Distance Travelled | 3436.44 nm |
| Remaining Distance | 1452.15 nm |
| AVG Speed | 17.1 Knots |
| MAX Speed | 18.7 Knots |
| AVG Wind | 12.2 knots |
| MAX Wind | 25.9 knots |
| MIN Temp | 15°C / 59°F |
| MAX Temp | 29.7°C / 85.46°F |
| Draught | 13 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 17.7 Knots |
| Course | 338.9° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of GSL KITHIRA is in South Pacific Ocean with coordinates -36.48649° / 176.04772° as reported on 2026-05-02 05:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 17.7 Knots and is heading at the port of TOKYO. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-13 14:58 LT
The vessel GSL KITHIRA (IMO: 9407885, MMSI: 636020983) is a Container Ship that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GSL KITHIRA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GSL KITHIRA as reported by AIS is 13 meters
Weather
| Temperature | 27.7°C / 81.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 18 knots |
| Direction | 83° E |
| Pressure | 1010.2 hPa |
| Humidity | 83.6 % |
| Cloud Coverage | 77 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-30 18:53 | 2026-05-02 01:30 | 1 d | |
| 2026-04-29 07:58 | 2026-04-29 21:54 | 13 h | |
| 2026-04-27 09:30 | 2026-04-27 18:02 | 8 h | |
| 2026-04-20 12:39 | 2026-04-21 00:03 | 11 h | |
| 2026-04-13 02:53 | 2026-04-14 14:26 | 1 d | |
| 2026-04-03 00:02 | 2026-04-04 03:03 | 1 d | |
| 2026-03-29 11:31 | 2026-03-30 10:32 | 23 h | |
| 2026-03-18 21:53 | 2026-03-19 11:05 | 13 h | |
| 2026-03-17 22:06 | 2026-03-18 16:41 | 18 h | |
| 2026-03-15 00:33 | 2026-03-15 13:49 | 13 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 09:54 | 2026-05-01 06:53 | 302.83 nm | |||
| 2026-04-28 06:02 | 2026-04-29 19:58 | 18.50 nm | |||
| 2026-04-21 12:03 | 2026-04-27 21:30 | 843.86 nm | |||
| 2026-04-15 02:26 | 2026-04-21 00:39 | 370.93 nm | |||
| 2026-04-04 16:03 | 2026-04-13 14:53 | 824.42 nm | |||
| 2026-03-30 20:32 | 2026-04-03 13:02 | 1383.67 nm | |||
| 2026-03-19 19:05 | 2026-03-29 21:31 | 4110.52 nm | |||
| 2026-03-19 00:41 | 2026-03-19 05:53 | 54.14 nm | |||
| 2026-03-15 21:49 | 2026-03-18 06:06 | 889.84 nm | |||
| 2026-03-13 10:35 | 2026-03-15 08:33 | 482.00 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 06:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.45388 / 176.03148
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338.9° |
| 2026-05-02 05:58 | OUT of Coverage |
-36.48649 / 176.04772
South Pacific Ocean
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338.9° |
|
| 2026-05-02 05:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.50766 / 176.05795
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338° |
| 2026-05-02 05:33 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.60023 / 176.10323
JPTYO
|
Speed: 17.8 kn Course: 339.1° |
| 2026-05-02 05:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.62755 / 176.11637
JPTYO
|
Speed: 17.8 kn Course: 339° |
| 2026-05-02 05:14 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.68931 / 176.14618
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338.5° |
| 2026-05-02 04:50 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.79859 / 176.20023
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338° |
| 2026-05-02 04:46 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.81871 / 176.21025
JPTYO
|
Speed: 17.7 kn Course: 338.4° |
| 2026-05-02 01:30 | PORT DEPARTURE |
|
-37.63940 / 176.16966
JPTYO
|
Speed: 8.2 kn Course: 298° |
| 2026-05-02 01:18 | START Moving |
-37.65887 / 176.17757
[NZ] TAURANGA
|
Speed: 4.6 kn Course: 20° |