GREEN RACCOON
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 146.48 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13 Knots |
| MAX Speed | 14.6 Knots |
| AVG Wind | 8.5 knots |
| MAX Wind | 13.3 knots |
| MIN Temp | 17°C / 62.6°F |
| MAX Temp | 22.1°C / 71.78°F |
| Draught | 4.9 m |
| Position Received | 16 h, 13 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.6 Knots |
| Course | 274.6° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 16 h, 13 m ago |
Info
Information
The current position of GREEN RACCOON is in Japan Sea with coordinates 35.47540° / 129.54703° as reported on 2026-05-11 13:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.6 Knots
The vessel GREEN RACCOON (IMO: 9952244, MMSI: 352001321) is a Cargo It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GREEN RACCOON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GREEN RACCOON as reported by AIS is 4.9 meters
Weather
| Temperature | 16.7°C / 62.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 201° SSW |
| Pressure | 1008.7 hPa |
| Humidity | 85.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-06 22:54 | 2026-05-11 03:03 | 4 d | |
| 2026-04-19 01:01 | 2026-04-21 08:50 | 2 d | |
| 2026-04-15 05:57 | 2026-04-15 16:21 | 10 h | |
| 2026-04-07 21:18 | 2026-04-09 08:39 | 1 d | |
| 2026-04-06 05:26 | 2026-04-06 11:10 | 5 h | |
| 2026-04-01 03:12 | 2026-04-05 01:12 | 3 d | |
| 2026-03-26 18:49 | 2026-03-27 01:53 | 7 h | |
| 2026-03-02 17:11 | 2026-03-05 20:16 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 5 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 16:50 | 2026-05-07 07:54 | 2397.22 nm | |||
| 2026-04-16 00:21 | 2026-04-19 09:01 | 844.01 nm | |||
| 2026-04-09 17:39 | 2026-04-15 13:57 | 1737.05 nm | |||
| 2026-04-06 20:10 | 2026-04-08 06:18 | 397.70 nm | |||
| 2026-04-05 10:12 | 2026-04-06 14:26 | 46.35 nm | |||
| 2026-03-27 09:53 | 2026-04-01 12:12 | 1048.88 nm | |||
| 2026-03-06 05:16 | 2026-03-27 02:49 | 4520.89 nm | |||
| 2026-02-16 18:05 | 2026-03-03 02:11 | 2026.33 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 14:51 | STOP Moving | --- |
35.45667 / 129.44501
KR USN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-11 14:18 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.46500 / 129.47166
KR USN
|
Speed: 10.6 kn Course: 274.6° |
| 2026-05-11 13:53 | OUT of Coverage |
35.47540 / 129.54703
Japan Sea
KR USN
|
Speed: 10.6 kn Course: 274.6° |
|
| 2026-05-11 13:20 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.42900 / 129.65646
KR USN
|
Speed: 14.3 kn Course: 325° |
| 2026-05-11 13:00 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.36167 / 129.71167
KR USN
|
Speed: 14.2 kn Course: 322.1° |
| 2026-05-11 11:38 | Change Sea Area | South Korean part of the Japan Sea Japanese part of the Japan Sea |
35.09989 / 129.93359
Japan Sea
KR USN
|
Speed: 14.6 kn Course: 338° |
| 2026-05-11 11:06 | Destination Changed | KR USN JP KND |
34.98761 / 130.01160
KR USN
|
Speed: 14.5 kn Course: 322.6° |
| 2026-05-11 11:00 | Draught Changed | 4.9 8.6 |
34.96851 / 130.02951
JP KND
|
Speed: 14.5 kn Course: 323.2° |
| 2026-05-11 10:34 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.88604 / 130.10583
JP KND
|
Speed: 14.3 kn Course: 330° |
| 2026-05-11 10:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.87725 / 130.11194
JP KND
|
Speed: 14.3 kn Course: 329.9° |