GRATITUDE
Sailing
Current Trip
GRATITUDE is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 77.81 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.9 Knots |
| MAX Speed | 7 Knots |
| AVG Wind | 15.2 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 25.4°C / 77.72°F |
| MAX Temp | 28.5°C / 83.3°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.4 Knots |
| Course | --- |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
info
Information
The current position of GRATITUDE is in Caribbean Sea with coordinates 12.00854° / -61.73418° as reported on 2026-05-18 01:02 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.4 Knots
The vessel GRATITUDE (MMSI: 368311890) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GRATITUDE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 26.3°C / 79.34°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 87° E |
| Pressure | 1015.4 hPa |
| Humidity | 77.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 01:02 | OUT of Coverage |
12.00854 / -61.73418
Caribbean Sea
|
Speed: 0.4 kn Course: 345.2° |
|
| 2026-05-18 00:23 | IN Coverage |
12.00853 / -61.73415
Caribbean Sea
|
Speed: 0.4 kn Course: 132.9° |
|
| 2026-05-17 22:47 | OUT of Coverage |
12.00863 / -61.73418
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 137.5° |
|
| 2026-05-17 16:26 | IN Coverage |
12.00862 / -61.73421
Caribbean Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 195.2° |
|
| 2026-05-15 12:45 | OUT of Coverage |
11.98637 / -61.76512
Caribbean Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 169.1° |
|
| 2026-05-15 12:42 | START Moving | --- |
11.99077 / -61.76424
|
Speed: 6.5 kn Course: 230.2° |
| 2026-05-15 08:32 | IN Coverage |
11.99299 / -61.76178
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 346.5° |
|
| 2026-05-15 06:46 | OUT of Coverage |
11.99306 / -61.76173
Caribbean Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 63.2° |
|
| 2026-05-14 07:07 | IN Coverage |
11.99304 / -61.76175
Caribbean Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 357.7° |
|
| 2026-05-14 05:20 | OUT of Coverage |
11.99309 / -61.76175
Caribbean Sea
|
Speed: 0.7 kn Course: 73.1° |