GRANDE AFRICA
Vehicles Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 994.54 nm |
| Remaining Distance | 1619.92 nm |
| AVG Speed | 14 Knots |
| MAX Speed | 19.4 Knots |
| AVG Wind | 10 knots |
| MAX Wind | 24.5 knots |
| MIN Temp | 7.3°C / 45.14°F |
| MAX Temp | 16.9°C / 62.42°F |
| Draught | 9.5 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.7 Knots |
| Course | 252.5° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of GRANDE AFRICA is in English Channel with coordinates 49.95024° / -2.94198° as reported on 2026-04-19 20:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.7 Knots and is heading at the port of DAKAR. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-26 09:00 LT
The vessel GRANDE AFRICA (IMO: 9130949, MMSI: 215751000) is a Vehicles Carrier that was built in 1998 ( 28 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GRANDE AFRICA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GRANDE AFRICA as reported by AIS is 9.5 meters
Weather
| Temperature | 12.8°C / 55.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 263° W |
| Pressure | 1007 hPa |
| Humidity | 63.5 % |
| Cloud Coverage | 25 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 23:29 | 2026-04-18 23:29 | 1 d | |
| 2026-04-14 19:43 | 2026-04-15 17:33 | 21 h | |
| 2026-03-31 15:09 | 2026-04-01 07:21 | 16 h | |
| 2026-03-26 18:27 | 2026-03-27 12:31 | 18 h | |
| 2026-03-18 20:39 | 2026-03-24 21:31 | 6 d | |
| 2026-03-11 16:13 | 2026-03-13 18:33 | 2 d | |
| 2026-03-03 18:38 | 2026-03-05 06:57 | 1 d | |
| 2026-02-24 15:06 | 2026-02-27 14:35 | 2 d | |
| 2026-02-08 00:22 | 2026-02-15 02:02 | 7 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 19:33 | 2026-04-17 01:29 | 402.05 nm | |||
| 2026-04-01 07:21 | 2026-04-14 21:43 | 4472.19 nm | |||
| 2026-03-27 12:31 | 2026-03-31 15:09 | 811.67 nm | |||
| 2026-03-24 21:31 | 2026-03-26 18:27 | 305.87 nm | |||
| 2026-03-13 18:33 | 2026-03-18 20:39 | 84.23 nm | |||
| 2026-03-05 06:57 | 2026-03-11 16:13 | 719.95 nm | |||
| 2026-02-27 14:35 | 2026-03-03 18:38 | 246.68 nm | |||
| 2026-02-15 03:02 | 2026-02-24 15:06 | 2607.78 nm | |||
| 2026-01-23 17:33 | 2026-02-08 01:22 | 4612.25 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 20:18 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.94095 / -2.97104
BEANR>SNDKR
|
Speed: 12.7 kn Course: 252.5° |
| 2026-04-19 20:12 | OUT of Coverage |
49.95024 / -2.94198
English Channel
BEANR>SNDKR
|
Speed: 12.7 kn Course: 252.5° |
|
| 2026-04-19 19:47 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.97747 / -2.81062
BEANR>SNDKR
|
Speed: 12.7 kn Course: 252° |
| 2026-04-19 19:30 | IN Coverage |
49.97747 / -2.81062
English Channel
BEANR>SNDKR
|
Speed: 12.7 kn Course: 251.9° |
|
| 2026-04-19 18:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.08490 / -2.28279
BEANR>SNDKR
|
Speed: 14.7 kn Course: 251.8° |
| 2026-04-19 18:03 | OUT of Coverage |
50.09414 / -2.23901
English Channel
BEANR>SNDKR
|
Speed: 14.7 kn Course: 251.8° |
|
| 2026-04-19 17:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.10301 / -2.19517
BEANR>SNDKR
|
Speed: 15 kn Course: 253° |
| 2026-04-19 17:38 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.12563 / -2.08581
BEANR>SNDKR
|
Speed: 15.8 kn Course: 249.4° |
| 2026-04-19 17:29 | Change Sea Area | Guernsey part of the English Channel French part of the English Channel |
50.14001 / -2.02509
English Channel
BEANR>SNDKR
|
Speed: 16 kn Course: 248.7° |
| 2026-04-19 17:25 | Change Sea Area | French part of the English Channel United Kingdom part of the English Channel |
50.14548 / -2.00312
English Channel
BEANR>SNDKR
|
Speed: 16.1 kn Course: 248.8° |