:GMS ANTARO
Wing in ground
Current Trip
| Trip Time | 7 days |
|---|---|
| Trip Distance | 132.19 nm |
| AVG Speed | 5.1 Knots |
| MAX Speed | 6.8 Knots |
| Draught | 2.5 m |
| AVG Wind | 5.2 knots |
| MAX Wind | 9.6 knots |
| MIN Temp | 5.2°C / 41.36°F |
| MAX Temp | 18.4°C / 65.12°F |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 2 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of :GMS ANTARO is in North Sea with coordinates 51.55979° / 7.21061° as reported on 2026-05-13 12:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2 Knots and is currently inside the port of HERNE.
The vessel :GMS ANTARO (MMSI: 211514110) is a Wing in ground It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of :GMS ANTARO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of :GMS ANTARO as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | 12.1°C / 53.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 239° WSW |
| Pressure | 1001.5 hPa |
| Humidity | 67.4 % |
| Cloud Coverage | 90 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 15:30 | |||
| 2026-05-04 07:39 | |||
| 2026-04-27 14:42 | |||
| 2026-04-17 13:27 | |||
| 2026-04-10 18:24 | 2026-04-11 03:06 | 8 h | |
| 2026-04-06 12:50 | 2026-04-10 12:10 | 3 d | |
| 2026-03-24 19:50 | 2026-03-26 18:15 | 1 d | |
| 2026-03-14 17:19 | 2026-03-14 19:05 | 1 h | |
| 2026-03-12 21:34 | 2026-03-14 17:05 | 1 d | |
| 2026-03-12 20:03 | 2026-03-12 20:21 | 17 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 09:39 | 2026-05-11 17:30 | 132.19 nm | |||
| 2026-04-11 05:06 | 2026-04-17 15:27 | 213.54 nm | |||
| 2026-04-10 14:10 | 2026-04-10 20:24 | 15.78 nm | |||
| 2026-03-26 19:15 | 2026-04-06 14:50 | 214.99 nm | |||
| 2026-03-14 20:05 | 2026-03-24 20:50 | 270.10 nm | |||
| 2026-03-14 18:05 | 2026-03-14 18:19 | 0.71 nm | |||
| 2026-03-12 21:21 | 2026-03-12 22:34 | 2.65 nm | |||
| 2026-03-12 21:21 | 2026-03-12 21:03 | 2.65 nm | |||
| 2026-02-11 16:56 | 2026-03-02 17:35 | 341.48 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 12:36 | OUT of Coverage |
51.55979 / 7.21061
North Sea
[DE] HERNE
|
Speed: 2 kn Course: 132.3° |
|
| 2026-05-12 21:12 | IN Coverage |
51.55998 / 7.21115
North Sea
[DE] HERNE
|
Speed: Course: 225.8° |
|
| 2026-05-12 20:04 | OUT of Coverage |
51.55997 / 7.21115
North Sea
[DE] HERNE
|
Speed: Course: 10.2° |
|
| 2026-05-12 19:21 | IN Coverage |
51.55998 / 7.21115
North Sea
[DE] HERNE
|
Speed: Course: 359.5° |
|
| 2026-05-12 13:57 | OUT of Coverage |
51.55995 / 7.21114
North Sea
[DE] HERNE
|
Speed: 0.3 kn Course: 38° |
|
| 2026-05-11 16:29 | STOP Moving |
51.56004 / 7.21507
[DE] HERNE
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-11 15:30 | PORT ARRIVAL |
|
51.56991 / 7.26721
[DE] HERNE
|
Speed: 5 kn Course: 237.6° |
| 2026-05-11 15:28 | IN Coverage |
51.57126 / 7.27062
North Sea
|
Speed: 5 kn Course: 237.6° |
|
| 2026-05-08 09:40 | OUT of Coverage |
52.30429 / 9.03794
North Sea
|
Speed: 4.5 kn Course: 233.7° |
|
| 2026-05-08 05:46 | IN Coverage |
52.39914 / 9.45799
North Sea
|
Speed: 4.6 kn Course: 250.7° |