GLOVIS SYMPHONY
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 1 day |
| Distance Travelled | 386.93 nm |
| Remaining Distance | 573.44 nm |
| AVG Speed | 14.8 Knots |
| MAX Speed | 14.8 Knots |
| AVG Wind | 11.3 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 7.5°C / 45.5°F |
| MAX Temp | 14.4°C / 57.92°F |
| Draught | 8.8 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 19 Knots |
| Course | 199.2° |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of GLOVIS SYMPHONY is in Aegean Sea with coordinates 39.74973° / 25.75718° as reported on 2026-04-16 01:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 19 Knots and is heading at the port of ALEXANDRIA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-17 07:26 LT
The vessel GLOVIS SYMPHONY (IMO: 9702429, MMSI: 440252000) is a Cargo It's sailing under the flag of [KR] Korea.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GLOVIS SYMPHONY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GLOVIS SYMPHONY as reported by AIS is 8.8 meters
Weather
| Temperature | 13.6°C / 56.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 21 knots |
| Direction | 38° NE |
| Pressure | 1014.8 hPa |
| Humidity | 70.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-14 01:45 | 2026-04-14 14:30 | 12 h | |
| 2026-04-10 20:35 | 2026-04-12 03:16 | 1 d | |
| 2026-03-04 19:13 | 2026-03-06 09:02 | 1 d | |
| 2026-03-03 21:34 | 2026-03-04 10:21 | 12 h | |
| 2026-03-02 01:34 | 2026-03-02 16:25 | 14 h | |
| 2026-02-27 16:11 | 2026-02-28 11:11 | 19 h | |
| 2026-02-27 08:33 | 2026-02-27 10:04 | 1 h | |
| 2026-02-25 19:01 | 2026-02-26 14:14 | 19 h | |
| 2026-02-18 14:12 | 2026-02-19 09:39 | 19 h | |
| 2026-02-15 21:15 | 2026-02-17 04:22 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 06:16 | 2026-04-14 04:45 | 270.95 nm | |||
| 2026-03-06 18:02 | 2026-04-10 23:35 | 15122.71 nm | |||
| 2026-03-04 19:21 | 2026-03-05 04:13 | 122.97 nm | |||
| 2026-03-03 00:25 | 2026-03-04 06:34 | 503.11 nm | |||
| 2026-02-28 20:11 | 2026-03-02 09:34 | 618.04 nm | |||
| 2026-02-27 19:04 | 2026-02-28 01:11 | 78.73 nm | |||
| 2026-02-26 23:14 | 2026-02-27 17:33 | 154.68 nm | |||
| 2026-02-19 17:39 | 2026-02-26 04:01 | 2507.47 nm | |||
| 2026-02-17 11:22 | 2026-02-18 22:12 | 566.06 nm | |||
| 2026-02-10 11:54 | 2026-02-16 04:15 | 2395.23 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 00:35 | Change Sea Area | Greek part of the Aegean Sea Turkish part of the Aegean Sea |
39.89725 / 25.83792
Aegean Sea
EGALY
|
Speed: 19.2 kn Course: 220.1° |
| 2026-04-16 00:00 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.01288 / 26.02236
EGALY
|
Speed: 19.1 kn Course: 262° |
| 2026-04-15 23:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.01550 / 26.04620
EGALY
|
Speed: 19 kn Course: 261.5° |
| 2026-04-15 23:38 | Change Sea Area | Turkish part of the Aegean Sea Turkish part of the Sea of Marmara |
40.02951 / 26.16885
Aegean Sea
EGALY
|
Speed: 15.2 kn Course: 262.5° |
| 2026-04-15 21:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.36078 / 26.64898
EGALY
|
Speed: 14.6 kn Course: 214° |
| 2026-04-15 21:16 | IN Coverage |
40.35470 / 26.64353
Sea of Marmara
EGALY
|
Speed: 14.8 kn Course: 216.1° |
|
| 2026-04-15 20:04 | START Moving | --- |
40.56190 / 27.09223
EGALY
|
Speed: 19.5 kn Course: 243° |
| 2026-04-15 19:59 | STOP Moving | --- |
40.57642 / 27.12956
EGALY
|
Speed: Course: 243° |
| 2026-04-15 19:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.67884 / 27.40004
EGALY
|
Speed: 19.3 kn Course: 243.6° |
| 2026-04-15 19:05 | OUT of Coverage |
40.70693 / 27.47150
Sea of Marmara
EGALY
|
Speed: 19.3 kn Course: 243.6° |