GEORGIA GIRL
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 21 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 121.85 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 17 Knots |
| MAX Speed | 19.6 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 1.9°C / 35.42°F |
| MAX Temp | 27.2°C / 80.96°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 5 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 m ago |
Info
Information
The current position of GEORGIA GIRL is in North Atlantic Ocean with coordinates 38.97421° / -76.48450° as reported on 2026-04-16 04:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel GEORGIA GIRL (MMSI: 338391935) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GEORGIA GIRL is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 22.2°C / 71.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 236° SW |
| Pressure | 1013.4 hPa |
| Humidity | 58 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 04:08 | IN Coverage |
38.97421 / -76.48450
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 195.9° |
|
| 2026-04-16 02:53 | OUT of Coverage |
38.97423 / -76.48456
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 195.9° |
|
| 2026-04-13 10:56 | IN Coverage |
38.97426 / -76.48458
North Atlantic Ocean
|
Speed: 0.2 kn Course: 57.3° |
|
| 2026-04-13 09:47 | OUT of Coverage |
38.97425 / -76.48454
North Atlantic Ocean
|
Speed: 0.1 kn Course: 57.3° |
|
| 2026-04-12 11:53 | IN Coverage |
38.97424 / -76.48455
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 314.5° |
|
| 2026-04-12 10:29 | OUT of Coverage |
38.97427 / -76.48454
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 314.5° |
|
| 2026-04-12 10:05 | IN Coverage |
38.97424 / -76.48458
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 314.5° |
|
| 2026-04-12 08:29 | OUT of Coverage |
38.97424 / -76.48454
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 314.5° |
|
| 2026-04-11 02:38 | IN Coverage |
38.97421 / -76.48459
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 222.5° |
|
| 2026-04-11 01:32 | OUT of Coverage |
38.97424 / -76.48454
North Atlantic Ocean
|
Speed: 0.1 kn Course: 223.4° |