GENESIS VICTORY
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 8 h, 0 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.92 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.7 Knots |
| MAX Speed | 7.7 Knots |
| AVG Wind | 4.8 knots |
| MAX Wind | 5.8 knots |
| MIN Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| MAX Temp | 15.1°C / 59.18°F |
| Draught | 4.9 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.2 Knots |
| Course | 192° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of GENESIS VICTORY is in North Atlantic Ocean with coordinates 39.86135° / -75.22407° as reported on 2026-05-12 03:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.2 Knots
The vessel GENESIS VICTORY (IMO: 8973942, MMSI: 338703000) is a Tug that was built in 1981 ( 45 years old ). It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GENESIS VICTORY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GENESIS VICTORY as reported by AIS is 4.9 meters
Weather
| Temperature | 10.2°C / 50.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 330° NNW |
| Pressure | 1020.6 hPa |
| Humidity | 58.3 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 18:58 | 2026-05-11 19:14 | 15 m | |
| 2026-05-11 15:32 | 2026-05-11 16:03 | 31 m | |
| 2026-05-07 14:09 | 2026-05-07 14:23 | 13 m | |
| 2026-05-06 14:19 | 2026-05-07 09:51 | 19 h | |
| 2026-05-06 06:59 | 2026-05-06 07:58 | 58 m | |
| 2026-05-05 15:30 | 2026-05-06 06:08 | 14 h | |
| 2026-05-05 14:06 | 2026-05-05 14:59 | 52 m | |
| 2026-05-04 15:40 | 2026-05-05 08:14 | 16 h | |
| 2026-05-03 13:50 | 2026-05-03 14:04 | 13 m | |
| 2026-05-02 16:59 | 2026-05-03 08:02 | 15 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 145 | ||
| 103 | ||
| 89 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 12:03 | 2026-05-11 14:58 | 4.41 nm | |||
| 2026-05-07 10:23 | 2026-05-11 11:32 | 14.84 nm | |||
| 2026-05-07 05:51 | 2026-05-07 10:09 | 27.37 nm | |||
| 2026-05-06 03:58 | 2026-05-06 10:19 | 30.38 nm | |||
| 2026-05-06 02:08 | 2026-05-06 02:59 | 3.30 nm | |||
| 2026-05-05 10:59 | 2026-05-05 11:30 | 3.40 nm | |||
| 2026-05-05 04:14 | 2026-05-05 10:06 | 3.46 nm | |||
| 2026-05-03 10:04 | 2026-05-04 11:40 | 9.48 nm | |||
| 2026-05-03 04:02 | 2026-05-03 09:50 | 27.75 nm | |||
| 2026-05-02 08:32 | 2026-05-02 12:59 | 29.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 01:51 | Status Changed | At anchor Default |
39.86120 / -75.22332
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 228° |
| 2026-05-12 01:48 | Status Changed | Default At anchor |
39.86117 / -75.22328
US^0RQR>0YCX
|
Speed: 0.1 kn Course: 227° |
| 2026-05-12 01:42 | Status Changed | At anchor Default |
39.86120 / -75.22320
US^0RQR>0YCX
|
Speed: 0.1 kn Course: 231° |
| 2026-05-12 01:36 | Status Changed | Default At anchor |
39.86112 / -75.22307
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 231° |
| 2026-05-12 01:15 | Status Changed | At anchor Default |
39.86112 / -75.22295
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 231° |
| 2026-05-12 01:12 | Status Changed | Default At anchor |
39.86108 / -75.22293
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 232° |
| 2026-05-12 01:03 | Status Changed | At anchor Default |
39.86105 / -75.22288
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 232° |
| 2026-05-12 01:00 | Status Changed | Default At anchor |
39.86103 / -75.22290
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 233° |
| 2026-05-11 22:57 | Status Changed | At anchor Default |
39.86077 / -75.22260
US^0RQR>0YCX
|
Speed: 0.1 kn Course: 243° |
| 2026-05-11 22:47 | Status Changed | Default At anchor |
39.86053 / -75.22244
US^0RQR>0YCX
|
Speed: Course: 242° |