GAS EXPLORER
Tanker B
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1181.99 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.5 Knots |
| MAX Speed | 13.9 Knots |
| AVG Wind | 9.6 knots |
| MAX Wind | 17.9 knots |
| MIN Temp | 14.3°C / 57.74°F |
| MAX Temp | 22.4°C / 72.32°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.9 Knots |
| Course | 250° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of GAS EXPLORER is in Philippine Sea with coordinates 33.05124° / 135.69755° as reported on 2026-04-12 22:02 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.9 Knots and is heading at the port of YANGPU. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-19 01:00 LT
The vessel GAS EXPLORER (IMO: 9925461, MMSI: 352001081) is a Tanker B It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GAS EXPLORER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GAS EXPLORER as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 22.4°C / 72.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 46° NE |
| Pressure | 1013.4 hPa |
| Humidity | 88.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-11 07:24 | 2026-04-11 22:02 | 14 h | |
| 2026-04-05 02:17 | 2026-04-05 08:42 | 6 h | |
| 2026-03-24 17:01 | 2026-03-25 14:21 | 21 h | |
| 2026-03-18 14:26 | 2026-03-19 15:53 | 1 d | |
| 2026-02-27 10:01 | |||
| 2026-02-23 20:37 | 2026-02-24 10:49 | 14 h | |
| 2026-02-20 05:53 | 2026-02-20 22:38 | 16 h | |
| 2026-02-17 03:09 | 2026-02-18 06:03 | 1 d | |
| 2026-02-15 08:40 | 2026-02-16 01:31 | 16 h | |
| 2026-02-12 06:59 | 2026-02-13 17:13 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 10 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 3 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 17:42 | 2026-04-11 16:24 | 228.16 nm | |||
| 2026-03-25 21:21 | 2026-04-05 11:17 | 2862.77 nm | |||
| 2026-03-19 23:53 | 2026-03-25 00:01 | 1199.80 nm | |||
| 2026-02-24 18:49 | 2026-02-27 18:01 | 451.09 nm | |||
| 2026-02-21 05:38 | 2026-02-24 04:37 | 594.99 nm | |||
| 2026-02-18 14:03 | 2026-02-20 12:53 | 595.31 nm | |||
| 2026-02-16 09:31 | 2026-02-17 11:09 | 52.81 nm | |||
| 2026-02-14 01:13 | 2026-02-15 16:40 | 455.92 nm | |||
| 2026-01-25 16:17 | 2026-02-12 14:59 | 3416.40 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 22:13 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.04413 / 135.67436
CN YPG
|
Speed: 10.9 kn Course: 250° |
| 2026-04-12 22:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.05124 / 135.69755
CN YPG
|
Speed: 10.8 kn Course: 253° |
| 2026-04-12 22:02 | OUT of Coverage |
33.05124 / 135.69755
Philippine Sea
CN YPG
|
Speed: 10.9 kn Course: 250° |
|
| 2026-04-12 21:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.05721 / 135.71780
CN YPG
|
Speed: 10.8 kn Course: 253.4° |
| 2026-04-12 21:43 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.07010 / 135.76292
CN YPG
|
Speed: 10.8 kn Course: 252° |
| 2026-04-12 21:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.10851 / 135.88915
CN YPG
|
Speed: 10.5 kn Course: 247.3° |
| 2026-04-12 20:17 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.17112 / 136.03281
CN YPG
|
Speed: 9.8 kn Course: 239° |
| 2026-04-12 20:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.18747 / 136.06789
CN YPG
|
Speed: 9.7 kn Course: 234.4° |
| 2026-04-12 18:49 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.30809 / 136.25098
CN YPG
|
Speed: 9 kn Course: 239° |
| 2026-04-12 18:44 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.31364 / 136.26274
CN YPG
|
Speed: 8.9 kn Course: 245.9° |