FV ANDROMEDA BF437
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 37 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 386.26 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.7 Knots |
| MAX Speed | 9.9 Knots |
| AVG Wind | 17.7 knots |
| MAX Wind | 27 knots |
| MIN Temp | 3.9°C / 39.02°F |
| MAX Temp | 9.4°C / 48.92°F |
| Draught | 4.4 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | 2.9 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of FV ANDROMEDA BF437 is in North Sea with coordinates 58.53624° / 1.14386° as reported on 2026-04-08 04:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.9 Knots
The vessel FV ANDROMEDA BF437 (IMO: 9191084, MMSI: 232004160) is a Fishing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FV ANDROMEDA BF437 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FV ANDROMEDA BF437 as reported by AIS is 4.4 meters
Weather
| Temperature | 7.2°C / 44.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 27 knots |
| Direction | 160° SSE |
| Pressure | 1023 hPa |
| Humidity | 74.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-04 21:53 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 35 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 04:34 | OUT of Coverage |
58.53624 / 1.14386
North Sea
|
Speed: 2.9 kn Course: 161.7° |
|
| 2026-04-08 04:27 | IN Coverage |
58.54231 / 1.14272
North Sea
|
Speed: 2.9 kn Course: 167.6° |
|
| 2026-04-05 23:26 | OUT of Coverage |
57.77255 / -1.74985
North Sea
|
Speed: 8.5 kn Course: 49.7° |
|
| 2026-04-05 22:41 | IN Coverage |
57.71018 / -1.91202
North Sea
|
Speed: 9 kn Course: 63.6° |
|
| 2026-04-04 07:28 | OUT of Coverage |
57.72828 / -1.88818
North Sea
|
Speed: 8.2 kn Course: 238.6° |
|
| 2026-04-04 06:48 | IN Coverage |
57.76396 / -1.73823
North Sea
|
Speed: 7.8 kn Course: 244.6° |