FURE VIKEN
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 43.79 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 11.3 Knots |
| AVG Wind | 15.6 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 2.3°C / 36.14°F |
| MAX Temp | 6.4°C / 43.52°F |
| Draught | 6.4 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.6 Knots |
| Course | 160° |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of FURE VIKEN is in Kattegat with coordinates 57.58808° / 11.68468° as reported on 2026-04-10 15:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.6 Knots
The vessel FURE VIKEN (IMO: 9980318, MMSI: 265057000) is a Tanker It's sailing under the flag of [SE] Sweden.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FURE VIKEN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FURE VIKEN as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 5.6°C / 42.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 22 knots |
| Direction | 176° S |
| Pressure | 1017.1 hPa |
| Humidity | 76 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-07 18:03 | 2026-04-09 06:37 | 1 d | |
| 2026-04-04 17:50 | 2026-04-06 17:16 | 1 d | |
| 2026-03-27 17:01 | 2026-03-31 08:13 | 3 d | |
| 2026-03-24 18:18 | 2026-03-26 17:20 | 1 d | |
| 2026-03-23 05:31 | 2026-03-24 04:52 | 23 h | |
| 2026-03-20 07:29 | 2026-03-20 22:02 | 14 h | |
| 2026-03-15 00:52 | 2026-03-16 03:12 | 1 d | |
| 2026-03-13 09:47 | 2026-03-14 17:31 | 1 d | |
| 2026-03-09 17:07 | 2026-03-11 01:13 | 1 d | |
| 2026-03-07 02:08 | 2026-03-09 11:24 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-06 19:16 | 2026-04-07 20:03 | 57.51 nm | |||
| 2026-03-31 10:13 | 2026-04-04 19:50 | 362.02 nm | |||
| 2026-03-26 18:20 | 2026-03-27 18:01 | 248.48 nm | |||
| 2026-03-24 05:52 | 2026-03-24 19:18 | 164.87 nm | |||
| 2026-03-21 00:02 | 2026-03-23 06:31 | 893.53 nm | |||
| 2026-03-16 04:12 | 2026-03-20 09:29 | 1077.41 nm | |||
| 2026-03-14 18:31 | 2026-03-15 01:52 | 81.62 nm | |||
| 2026-03-11 02:13 | 2026-03-13 10:47 | 523.02 nm | |||
| 2026-03-09 12:24 | 2026-03-09 18:07 | 63.97 nm | |||
| 2026-03-03 21:27 | 2026-03-07 03:08 | 591.02 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 10:44 | STOP Moving | --- |
57.58705 / 11.68139
GOTHENBURG
|
Speed: 0.1 kn Course: 129° |
| 2026-04-09 10:38 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
57.58614 / 11.68316
GOTHENBURG
|
Speed: 0.7 kn Course: 129° |
| 2026-04-09 08:47 | ETA Changed | 2026/04/09 10:30 2026/04/09 11:00 |
57.80503 / 11.45213
GOTHENBURG
|
Speed: 10.9 kn Course: 169.1° |
| 2026-04-09 08:19 | ETA Changed | 2026/04/09 11:00 2026/04/09 12:00 |
57.88097 / 11.50214
GOTHENBURG
|
Speed: 10.8 kn Course: 221.3° |
| 2026-04-09 07:05 | Change Sea Area | Swedish part of the Kattegat Swedish part of the Skaggerak |
58.02178 / 11.77850
Kattegat
GOTHENBURG
|
Speed: 10.5 kn Course: 202.8° |
| 2026-04-09 07:03 | Destination Changed | GOTHENBURG STENUNGSUND |
58.02987 / 11.78356
GOTHENBURG
|
Speed: 11.3 kn Course: 197.8° |
| 2026-04-09 06:57 | Draught Changed | 6.4 8.5 |
58.04733 / 11.78947
STENUNGSUND
|
Speed: 9.8 kn Course: 170.2° |
| 2026-04-09 06:38 | START Moving | --- |
58.08741 / 11.79791
STENUNGSUND
|
Speed: 6.1 kn Course: 261.6° |
| 2026-04-09 06:37 | PORT DEPARTURE |
|
58.08744 / 11.79880
STENUNGSUND
|
Speed: 5.7 kn Course: 269° |
| 2026-04-09 06:35 | Status Changed | Under way using engine Default |
58.08653 / 11.80497
[SE] STENUNGSUND
|
Speed: 0.1 kn Course: 283° |