FUKUKAWA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 34 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2245.10 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.2 Knots |
| MAX Speed | 10.9 Knots |
| AVG Wind | 10 knots |
| MAX Wind | 30.8 knots |
| MIN Temp | 20.5°C / 68.9°F |
| MAX Temp | 28.6°C / 83.48°F |
| Draught | 4.4 m |
| Position Received | 18 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.3 Knots |
| Course | 202.5° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 18 d ago |
Info
Information
The current position of FUKUKAWA is in South China Sea with coordinates 22.21963° / 114.06537° as reported on 2026-04-21 16:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.3 Knots
The vessel FUKUKAWA (IMO: 8355607, MMSI: 312983000) is a Cargo It's sailing under the flag of [BZ] Belize.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FUKUKAWA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FUKUKAWA as reported by AIS is 4.4 meters
Weather
| Temperature | 25.6°C / 78.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 127° SE |
| Pressure | 1012.6 hPa |
| Humidity | 74.2 % |
| Cloud Coverage | 89 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 00:38 | STOP Moving | --- |
22.13496 / 113.58586
VN NGH
|
Speed: Course: 35° |
| 2026-05-08 23:55 | START Moving | --- |
22.12528 / 113.61666
VN NGH
|
Speed: 4 kn Course: 182° |
| 2026-05-06 09:27 | STOP Moving | --- |
22.12703 / 113.61744
VN NGH
|
Speed: 0.2 kn Course: 4° |
| 2026-05-05 04:35 | START Moving | --- |
23.35179 / 116.99132
VN NGH
|
Speed: 3.5 kn Course: 77° |
| 2026-05-03 17:22 | STOP Moving | --- |
23.34790 / 116.99274
VN NGH
|
Speed: 0.1 kn Course: 310° |