FU XING WAN TONG
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 3 days |
|---|---|
| Trip Distance | 767.43 nm |
| AVG Speed | 8.6 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| Draught | 11.1 m |
| AVG Wind | 8.5 knots |
| MAX Wind | 15.6 knots |
| MIN Temp | 9.7°C / 49.46°F |
| MAX Temp | 24.7°C / 76.46°F |
| Position Received | 2025-08-08 08:27 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.6 Knots |
| Course | 1.4° |
| Area | Yellow Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-08-08 08:27 |
Info
Information
The current position of FU XING WAN TONG is in Yellow Sea with coordinates 37.26106° / 122.85884° as reported on 2025-08-08 08:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.6 Knots and is currently inside the port of JIANGYIN.
The vessel FU XING WAN TONG (MMSI: 413588470) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FU XING WAN TONG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FU XING WAN TONG as reported by AIS is 11.1 meters
Weather
| Temperature | 12.3°C / 54.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 47° NE |
| Pressure | 1018.8 hPa |
| Humidity | 67.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-19 06:00 | |||
| 2026-04-14 12:46 | 2026-04-15 08:36 | 19 h | |
| 2026-03-27 13:17 | 2026-03-28 22:01 | 1 d | |
| 2026-03-12 03:01 | 2026-03-13 08:42 | 1 d | |
| 2026-03-06 07:12 | 2026-03-07 23:41 | 1 d | |
| 2026-02-23 10:03 | 2026-02-25 10:17 | 2 d | |
| 2026-02-06 20:01 | 2026-02-10 01:49 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 16:36 | 2026-04-19 14:00 | 767.43 nm | |||
| 2026-03-29 06:01 | 2026-04-14 20:46 | 1558.45 nm | |||
| 2026-03-13 16:42 | 2026-03-27 21:17 | 2226.85 nm | |||
| 2026-03-08 07:41 | 2026-03-12 11:01 | 757.45 nm | |||
| 2026-02-25 18:17 | 2026-03-06 15:12 | 1481.03 nm | |||
| 2026-02-10 09:49 | 2026-02-23 18:03 | 1513.21 nm | |||
| 2026-01-30 09:19 | 2026-02-07 04:01 | 814.59 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 06:22 | STOP Moving |
31.93210 / 120.12940
[CN] JIANGYIN
|
Speed: Course: 288° |
|
| 2026-04-19 06:00 | PORT ARRIVAL |
|
31.93240 / 120.12940
[CN] JIANGYIN
|
Speed: 1.3 kn Course: 297° |
| 2026-04-18 19:00 | START Moving | --- |
31.62168 / 121.28870
Z P
|
Speed: 4.8 kn Course: 240° |
| 2026-04-18 09:39 | STOP Moving | --- |
31.62285 / 121.29489
Z P
|
Speed: 0.3 kn Course: 303° |
| 2026-04-15 08:36 | PORT DEPARTURE |
|
38.40949 / 118.06563
Z P
|
Speed: 9.7 kn Course: 59° |
| 2026-04-15 07:28 | START Moving |
38.32733 / 117.88776
[CN] HUANGHUA
|
Speed: 4.4 kn Course: 74° |
|
| 2026-04-14 12:47 | STOP Moving |
38.32834 / 117.87833
[CN] HUANGHUA
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-04-14 12:46 | PORT ARRIVAL |
|
38.32834 / 117.87833
[CN] HUANGHUA
|
Speed: 0.6 kn Course: 234° |
| 2026-04-14 09:00 | START Moving | --- |
38.44515 / 118.30459
Z P
|
Speed: 3.2 kn Course: 310° |