FRAMFJORD
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 16 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 24.67 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.2 Knots |
| MAX Speed | 10.6 Knots |
| AVG Wind | 3.8 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 4.4°C / 39.92°F |
| MAX Temp | 6.1°C / 42.98°F |
| Draught | 4 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.9 Knots |
| Course | 232.5° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of FRAMFJORD is in Norwegian Sea with coordinates 71.00107° / 23.89919° as reported on 2026-05-11 05:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.9 Knots
The vessel FRAMFJORD (IMO: 9340738, MMSI: 258356000) is a General Cargo that was built in 2006 ( 20 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FRAMFJORD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FRAMFJORD as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 5.8°C / 42.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 105° ESE |
| Pressure | 1007 hPa |
| Humidity | 84.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 18:14 | 2026-05-10 19:58 | 1 h | |
| 2026-05-09 23:37 | 2026-05-10 01:10 | 1 h | |
| 2026-05-06 20:37 | 2026-05-06 23:03 | 2 h | |
| 2026-05-02 08:03 | 2026-05-02 12:32 | 4 h | |
| 2026-05-01 12:52 | 2026-05-01 21:00 | 8 h | |
| 2026-04-29 09:41 | 2026-05-01 03:49 | 1 d | |
| 2026-04-24 08:22 | 2026-04-24 11:30 | 3 h | |
| 2026-04-23 13:06 | 2026-04-24 03:06 | 14 h | |
| 2026-04-22 04:26 | 2026-04-22 08:23 | 3 h | |
| 2026-04-21 15:12 | 2026-04-21 16:01 | 49 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 03:10 | 2026-05-10 20:14 | 163.87 nm | |||
| 2026-05-07 01:03 | 2026-05-10 01:37 | 617.55 nm | |||
| 2026-05-02 14:32 | 2026-05-06 22:37 | 801.31 nm | |||
| 2026-05-01 23:00 | 2026-05-02 10:03 | 98.24 nm | |||
| 2026-05-01 05:49 | 2026-05-01 14:52 | 53.84 nm | |||
| 2026-04-24 13:30 | 2026-04-29 11:41 | 572.46 nm | |||
| 2026-04-24 05:06 | 2026-04-24 10:22 | 53.04 nm | |||
| 2026-04-22 10:23 | 2026-04-23 15:06 | 264.42 nm | |||
| 2026-04-21 18:01 | 2026-04-22 06:26 | 107.97 nm | |||
| 2026-04-21 11:17 | 2026-04-21 17:12 | 5.55 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 05:12 | START Moving | --- |
71.00107 / 23.89919
RYPFJORD
|
Speed: 6.9 kn Course: 232.5° |
| 2026-05-10 22:58 | Destination Changed | RYPFJORD TUFJORD |
71.00473 / 23.90000
RYPFJORD
|
Speed: Course: 99° |
| 2026-05-10 22:39 | STOP Moving | --- |
71.00472 / 23.90008
TUFJORD
|
Speed: 0.1 kn Course: 96° |
| 2026-05-10 20:12 | Destination Changed | TUFJORD HAMMERFEST |
70.67910 / 23.56057
TUFJORD
|
Speed: 10 kn Course: 338° |
| 2026-05-10 20:06 | Draught Changed | 4 4.4 |
70.67039 / 23.59974
HAMMERFEST
|
Speed: 9.7 kn Course: 293.7° |
| 2026-05-10 19:58 | PORT DEPARTURE |
|
70.66415 / 23.65378
HAMMERFEST
|
Speed: 7.7 kn Course: 250° |
| 2026-05-10 19:56 | START Moving |
70.66648 / 23.66359
[NO] HAMMERFEST
|
Speed: 5.2 kn Course: 189° |
|
| 2026-05-10 18:23 | STOP Moving |
70.66822 / 23.66561
[NO] HAMMERFEST
|
Speed: 0.2 kn Course: 249° |
|
| 2026-05-10 18:14 | PORT ARRIVAL |
|
70.66422 / 23.66005
[NO] HAMMERFEST
|
Speed: 5.6 kn Course: 72.5° |
| 2026-05-10 01:10 | PORT DEPARTURE |
|
69.50453 / 17.49846
HAMMERFEST
|
Speed: 7.9 kn Course: 7° |