FORTUNE GLORY
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 15 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 4466.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.8 Knots |
| MAX Speed | 14.7 Knots |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 21.1 knots |
| MIN Temp | 23.5°C / 74.3°F |
| MAX Temp | 29.7°C / 85.46°F |
| Draught | 8.4 m |
| Position Received | 9 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.2 Knots |
| Course | 54° |
| Area | Indian Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 d ago |
Info
Information
The current position of FORTUNE GLORY is in Indian Ocean with coordinates -19.60241° / 57.63538° as reported on 2026-04-09 15:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.2 Knots
The vessel FORTUNE GLORY (IMO: 9234678, MMSI: 312209000) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2001 ( 25 years old ). It's sailing under the flag of [BZ] Belize.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FORTUNE GLORY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FORTUNE GLORY as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 28°C / 82.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 212° SSW |
| Pressure | 1006.5 hPa |
| Humidity | 85.7 % |
| Cloud Coverage | 23 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 15:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.59138 / 57.65235
IN HAL
|
Speed: 12.2 kn Course: 54° |
| 2026-04-09 15:49 | OUT of Coverage |
-19.60241 / 57.63538
Indian Ocean
IN HAL
|
Speed: 12.2 kn Course: 54° |
|
| 2026-04-09 15:41 | Status Changed | Under way using engine Default |
-19.61850 / 57.61110
IN HAL
|
Speed: 12 kn Course: 56° |
| 2026-04-09 15:30 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.63821 / 57.58057
IN HAL
|
Speed: 12.2 kn Course: 55.2° |
| 2026-04-09 15:18 | Draught Changed | 8.4 8.3 |
-19.66221 / 57.54400
IN HAL
|
Speed: 12 kn Course: 56° |
| 2026-04-09 14:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
-19.73321 / 57.44760
IN HAL
|
Speed: 12.2 kn Course: 17° |
| 2026-04-09 14:39 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.74479 / 57.44374
IN HAL
|
Speed: 12.4 kn Course: 16.7° |
| 2026-04-09 14:25 | Status Changed | Under way using engine Default |
-19.79064 / 57.42903
IN HAL
|
Speed: 12.4 kn Course: 17° |
| 2026-04-09 14:19 | Status Changed | Default Under way using engine |
-19.81016 / 57.42278
IN HAL
|
Speed: 12.4 kn Course: 17° |
| 2026-04-09 13:31 | ETA Changed | 2026/04/21 06:00 2026/04/20 22:00 |
-19.97240 / 57.36938
IN HAL
|
Speed: 12.9 kn Course: 16.6° |