FOREVER FAITHFUL PD
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 4 days |
|---|---|
| Trip Distance | 21.99 nm |
| AVG Speed | 8.6 Knots |
| MAX Speed | 9.1 Knots |
| Draught | 0 m |
| AVG Wind | 16.3 knots |
| MAX Wind | 20.2 knots |
| MIN Temp | 4.2°C / 39.56°F |
| MAX Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | 18° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of FOREVER FAITHFUL PD is in North Sea with coordinates 57.50351° / -1.77368° as reported on 2026-04-11 12:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of PETERHEAD.
The vessel FOREVER FAITHFUL PD (IMO: 9977024, MMSI: 232053998) is a Fishing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FOREVER FAITHFUL PD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 6.2°C / 43.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 21 knots |
| Direction | 161° SSE |
| Pressure | 994.6 hPa |
| Humidity | 84.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 23:17 | |||
| 2026-04-04 23:03 | 2026-04-05 22:51 | 23 h | |
| 2026-03-28 05:27 | 2026-03-30 21:31 | 2 d | |
| 2026-03-23 18:01 | 2026-03-24 02:48 | 8 h | |
| 2026-03-19 07:45 | 2026-03-20 11:47 | 1 d | |
| 2026-03-09 02:43 | 2026-03-09 15:25 | 12 h | |
| 2026-02-23 18:42 | 2026-02-25 12:28 | 1 d | |
| 2026-02-11 18:38 | 2026-02-17 21:39 | 6 d | |
| 2026-02-04 01:51 | 2026-02-09 19:56 | 5 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 23:51 | 2026-04-10 00:17 | 21.99 nm | |||
| 2026-03-30 22:31 | 2026-04-05 00:03 | 16.72 nm | |||
| 2026-03-24 02:48 | 2026-03-28 05:27 | 151.44 nm | |||
| 2026-03-20 11:47 | 2026-03-23 18:01 | 152.36 nm | |||
| 2026-03-09 15:25 | 2026-03-19 07:45 | 304.95 nm | |||
| 2026-02-25 12:28 | 2026-03-09 02:43 | 9.64 nm | |||
| 2026-02-17 21:39 | 2026-02-23 18:42 | 9.14 nm | |||
| 2026-02-09 19:56 | 2026-02-11 18:38 | 8.64 nm | |||
| 2026-01-28 13:40 | 2026-02-04 01:51 | 36.73 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 12:06 | OUT of Coverage |
57.50351 / -1.77368
North Sea
[GB] PETERHEAD
|
Speed: 0.1 kn Course: 97.3° |
|
| 2026-04-10 01:31 | STOP Moving |
57.50379 / -1.77347
[GB] PETERHEAD
|
Speed: 0.3 kn Course: 18° |
|
| 2026-04-10 01:27 | START Moving |
57.50502 / -1.77142
[GB] PETERHEAD
|
Speed: 5.2 kn Course: 208° |
|
| 2026-04-09 23:27 | STOP Moving |
57.50682 / -1.77103
[GB] PETERHEAD
|
Speed: 0.3 kn Course: 90° |
|
| 2026-04-09 23:17 | PORT ARRIVAL |
|
57.49656 / -1.77220
[GB] PETERHEAD
|
Speed: 8.5 kn Course: 296.7° |
| 2026-04-09 22:04 | IN Coverage |
57.58834 / -1.48617
North Sea
|
Speed: 9 kn Course: 238.5° |