FLORES
Oil Products Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3.49 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.5 Knots |
| MAX Speed | 8.1 Knots |
| AVG Wind | 6.5 knots |
| MAX Wind | 8.8 knots |
| MIN Temp | 27.8°C / 82.04°F |
| MAX Temp | 31.4°C / 88.52°F |
| Draught | 7.3 m |
| Position Received | 2026-03-11 11:05 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | 193° |
| Area | Arabian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-03-11 11:05 |
Info
Information
The current position of FLORES is in Arabian Sea with coordinates 16.91529° / 54.02859° as reported on 2026-03-11 11:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel FLORES (IMO: 9412892, MMSI: 565606000) is a Oil Products Tanker that was built in 2007 ( 19 years old ). It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLORES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FLORES as reported by AIS is 7.3 meters
Weather
| Temperature | 26.5°C / 79.7°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 253° WSW |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 54.7 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-14 23:19 | 2026-04-15 08:35 | 9 h | |
| 2026-03-24 06:26 | 2026-03-24 17:12 | 10 h | |
| 2026-03-22 12:59 | 2026-03-22 21:44 | 8 h | |
| 2026-03-21 20:10 | 2026-03-22 01:38 | 5 h | |
| 2026-03-19 06:13 | 2026-03-19 16:08 | 9 h | |
| 2026-03-18 11:14 | 2026-03-18 18:38 | 7 h | |
| 2026-03-09 14:23 | 2026-03-09 20:27 | 6 h | |
| 2026-03-08 09:54 | 2026-03-09 07:30 | 21 h | |
| 2026-03-06 22:19 | 2026-03-07 08:05 | 9 h | |
| 2026-03-05 17:30 | 2026-03-06 17:13 | 23 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 21:12 | 2026-04-15 03:19 | 46.57 nm | |||
| 2026-03-23 01:44 | 2026-03-24 10:26 | 11.76 nm | |||
| 2026-03-22 05:38 | 2026-03-22 16:59 | 4.83 nm | |||
| 2026-03-19 20:08 | 2026-03-22 00:10 | 7.45 nm | |||
| 2026-03-18 22:38 | 2026-03-19 10:13 | 6.77 nm | |||
| 2026-03-10 00:27 | 2026-03-18 15:14 | 37.09 nm | |||
| 2026-03-09 11:30 | 2026-03-09 18:23 | 8.37 nm | |||
| 2026-03-07 12:05 | 2026-03-08 13:54 | 10.03 nm | |||
| 2026-03-06 21:13 | 2026-03-07 02:19 | 8.59 nm | |||
| 2026-03-01 13:45 | 2026-03-05 21:30 | 13.90 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 09:08 | STOP Moving | --- |
16.91542 / 54.01705
SALALAH^2COM
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-04-15 08:35 | PORT DEPARTURE |
|
16.95184 / 54.03626
SALALAH^2COM
|
Speed: 3.9 kn Course: 81° |
| 2026-04-15 08:31 | START Moving |
16.95156 / 54.02983
[OM] SALALAH
|
Speed: 3.9 kn Course: 81° |
|
| 2026-04-14 23:59 | STOP Moving |
16.94630 / 54.02551
[OM] SALALAH
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-04-14 23:19 | PORT ARRIVAL |
|
16.95190 / 54.03042
[OM] SALALAH
|
Speed: 6.4 kn Course: 271° |
| 2026-04-14 22:49 | START Moving | --- |
16.91815 / 54.01908
SALALAH^2COM
|
Speed: 4.5 kn Course: -1° |
| 2026-04-13 17:49 | STOP Moving | --- |
16.91548 / 54.01882
SALALAH^2COM
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-13 17:03 | START Moving | --- |
16.90600 / 54.00202
SALALAH^2COM
|
Speed: 4.3 kn Course: -1° |
| 2026-04-13 10:40 | STOP Moving | --- |
16.90311 / 54.00645
SALALAH^2COM
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-13 09:49 | START Moving | --- |
16.90759 / 54.01878
SALALAH^2COM
|
Speed: 4.3 kn Course: -1° |