FLEX RESOLUTE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 16 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3139.34 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.7 Knots |
| MAX Speed | 16.8 Knots |
| AVG Wind | 11.8 knots |
| MAX Wind | 20.4 knots |
| MIN Temp | 27°C / 80.6°F |
| MAX Temp | 30.3°C / 86.54°F |
| Draught | 9.6 m |
| Position Received | 9 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.5 Knots |
| Course | 294.2° |
| Area | Laccadive Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 d ago |
Info
Information
The current position of FLEX RESOLUTE is in Laccadive Sea with coordinates 7.23841° / 76.35350° as reported on 2026-05-11 14:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.5 Knots
The vessel FLEX RESOLUTE (IMO: 9851646, MMSI: 538008815) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLEX RESOLUTE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FLEX RESOLUTE as reported by AIS is 9.6 meters
Weather
| Temperature | 29.1°C / 84.38°F |
|---|---|
| Wind Speed | 20 knots |
| Direction | 260° W |
| Pressure | 1009.7 hPa |
| Humidity | 79.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-03 23:49 | 2026-05-05 01:35 | 1 d | |
| 2026-03-31 21:33 | 2026-04-02 06:37 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 12:07 | 2026-05-04 07:49 | 10388.85 nm | |||
| 2026-01-31 11:00 | 2026-04-01 03:03 | 22844.91 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 13:15 | START Moving | --- |
4.97759 / 80.21266
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: 3.6 kn Course: 317° |
| 2026-05-18 08:52 | STOP Moving | --- |
4.29167 / 78.94500
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-18 03:28 | START Moving | --- |
4.91667 / 79.71167
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: 7 kn Course: 103° |
| 2026-05-17 13:01 | STOP Moving | --- |
4.65333 / 79.55167
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-15 11:31 | START Moving | --- |
7.82500 / 75.98666
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: 4 kn Course: -1° |
| 2026-05-14 13:16 | STOP Moving | --- |
7.97167 / 75.50166
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-13 12:49 | STOP Moving | --- |
8.24833 / 74.95333
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-12 02:43 | STOP Moving | --- |
8.44500 / 74.50166
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-11 14:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
7.24167 / 76.34167
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: 12.5 kn Course: 294.2° |
| 2026-05-11 14:21 | OUT of Coverage |
7.23841 / 76.35350
Laccadive Sea
WESTBOUND FOR ORDERS
|
Speed: 12.5 kn Course: 294.2° |