FLEX CONSTELLATION
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 16595.83 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 16.8 Knots |
| MAX Speed | 19.1 Knots |
| AVG Wind | 13 knots |
| MAX Wind | 37 knots |
| MIN Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| MAX Temp | 30.2°C / 86.36°F |
| Draught | 11.1 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.9 Knots |
| Course | 198.9° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of FLEX CONSTELLATION is in Philippine Sea with coordinates 33.31362° / 136.79385° as reported on 2026-05-09 08:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.9 Knots and is heading at the port of NAGOYA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-07 22:00 LT
The vessel FLEX CONSTELLATION (IMO: 9825427, MMSI: 538008205) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLEX CONSTELLATION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FLEX CONSTELLATION as reported by AIS is 11.1 meters
Weather
| Temperature | 28.2°C / 82.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 125° SE |
| Pressure | 1008.2 hPa |
| Humidity | 83.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 08:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.29666 / 136.78667
JP NGO
|
Speed: 15.9 kn Course: 198.9° |
| 2026-05-09 08:13 | OUT of Coverage |
33.31362 / 136.79385
Philippine Sea
|
Speed: 15.9 kn Course: 198.9° |
|
| 2026-05-09 06:01 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.94372 / 136.99740
JP NGO
|
Speed: 18 kn Course: 190° |
| 2026-05-09 05:53 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.98500 / 137.00667
JP NGO
|
Speed: 18.4 kn Course: 196° |
| 2026-05-09 05:48 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.00898 / 137.01375
JP NGO
|
Speed: 18 kn Course: 194° |
| 2026-05-09 05:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.07500 / 137.03500
JP NGO
|
Speed: 18.4 kn Course: 194.2° |
| 2026-05-09 05:29 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.10522 / 137.04429
JP NGO
|
Speed: 18 kn Course: 186° |
| 2026-05-09 05:29 | IN Coverage |
34.10522 / 137.04429
Philippine Sea
|
Speed: 18.3 kn Course: 193.8° |
|
| 2026-05-09 03:11 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.64333 / 136.87500
JP NGO
|
Speed: 13.6 kn Course: 125.1° |
| 2026-05-09 03:03 | OUT of Coverage |
34.66007 / 136.84711
Philippine Sea
|
Speed: 13.6 kn Course: 125.1° |