FINNSTRAUM
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 357.84 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.3 Knots |
| MAX Speed | 13.6 Knots |
| AVG Wind | 14.1 knots |
| MAX Wind | 26 knots |
| MIN Temp | 2.6°C / 36.68°F |
| MAX Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| Draught | 8.2 m |
| Position Received | 3 h, 50 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.3 Knots |
| Course | 189.9° |
| Area | Gulf of Bothnia |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 h, 50 m ago |
Info
Information
The current position of FINNSTRAUM is in Gulf of Bothnia with coordinates 61.29551° / 19.27265° as reported on 2026-05-14 00:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.3 Knots
The vessel FINNSTRAUM (IMO: 9172222, MMSI: 257409000) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 1999 ( 27 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FINNSTRAUM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FINNSTRAUM as reported by AIS is 8.2 meters
Weather
| Temperature | 5.9°C / 42.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 22 knots |
| Direction | 186° S |
| Pressure | 991.5 hPa |
| Humidity | 85.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 07:47 | 2026-05-12 23:35 | 1 d | |
| 2026-05-03 12:40 | 2026-05-05 12:14 | 1 d | |
| 2026-04-29 06:21 | 2026-04-30 07:33 | 1 d | |
| 2026-04-27 07:56 | 2026-04-28 08:31 | 1 d | |
| 2026-04-22 21:12 | 2026-04-24 22:38 | 2 d | |
| 2026-04-12 01:20 | 2026-04-12 16:03 | 14 h | |
| 2026-04-02 03:36 | 2026-04-02 18:40 | 15 h | |
| 2026-03-27 06:33 | 2026-03-28 09:33 | 1 d | |
| 2026-03-21 08:30 | 2026-03-22 00:17 | 15 h | |
| 2026-03-12 17:21 | 2026-03-14 22:25 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 14:14 | 2026-05-11 10:47 | 1662.13 nm | |||
| 2026-04-30 09:33 | 2026-05-03 14:40 | 777.25 nm | |||
| 2026-04-28 10:31 | 2026-04-29 08:21 | 245.22 nm | |||
| 2026-04-25 00:38 | 2026-04-27 09:56 | 741.03 nm | |||
| 2026-04-12 18:03 | 2026-04-22 23:12 | 2528.34 nm | |||
| 2026-04-02 20:40 | 2026-04-12 03:20 | 2522.46 nm | |||
| 2026-03-28 10:33 | 2026-04-02 05:36 | 1228.53 nm | |||
| 2026-03-22 01:17 | 2026-03-27 07:33 | 1356.31 nm | |||
| 2026-03-15 00:25 | 2026-03-21 09:30 | 1761.77 nm | |||
| 2026-03-06 13:18 | 2026-03-12 19:21 | 1689.24 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 00:39 | Status Changed | Default Under way using engine |
61.27517 / 19.26502
FI FOR
|
Speed: 12.3 kn Course: 189.9° |
| 2026-05-14 00:33 | Detected in Sea | Swedish part of the Gulf of Bothnia |
61.29551 / 19.27265
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 12.3 kn Course: 189.9° |
| 2026-05-14 00:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
61.29551 / 19.27265
FI FOR
|
Speed: 12.2 kn Course: 190° |
| 2026-05-14 00:33 | OUT of Coverage |
61.29551 / 19.27265
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 12.3 kn Course: 189.9° |
|
| 2026-05-14 00:15 | IN Coverage |
61.29551 / 19.27265
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 12.3 kn Course: 189.9° |
|
| 2026-05-13 21:55 | Status Changed | Default Under way using engine |
61.85339 / 19.48228
FI FOR
|
Speed: 13.1 kn Course: 190.3° |
| 2026-05-13 21:48 | OUT of Coverage |
61.88126 / 19.49297
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 13.1 kn Course: 190.3° |
|
| 2026-05-13 21:46 | Change Sea Area | Finnish part of the Gulf of Bothnia Swedish part of the Gulf of Bothnia |
61.88546 / 19.49460
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 13.3 kn Course: 190° |
| 2026-05-13 21:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
61.88546 / 19.49460
FI FOR
|
Speed: 13.3 kn Course: 190° |
| 2026-05-13 21:46 | IN Coverage |
61.88546 / 19.49460
Gulf of Bothnia
FI FOR
|
Speed: 13.3 kn Course: 190° |