FARRA ORLA
High speed craft
Current Trip
| Time Travelled | 15 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 174.90 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.9 Knots |
| MAX Speed | 13.9 Knots |
| AVG Wind | 8.7 knots |
| MAX Wind | 19 knots |
| MIN Temp | 10.7°C / 51.26°F |
| MAX Temp | 16.7°C / 62.06°F |
| Draught | 1.7 m |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 161° |
| Area | Bay of Biscay |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
Information
The current position of FARRA ORLA is in Bay of Biscay with coordinates 46.72522° / -2.34638° as reported on 2026-04-17 08:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel FARRA ORLA (IMO: 9925253, MMSI: 232035752) is a High speed craft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FARRA ORLA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FARRA ORLA as reported by AIS is 1.7 meters
Weather
| Temperature | 13.5°C / 56.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 48° NE |
| Pressure | 1021.5 hPa |
| Humidity | 79.2 % |
| Cloud Coverage | 50 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 03:17 | 2026-04-01 10:05 | 6 h | |
| 2026-03-30 02:39 | 2026-04-01 03:06 | 2 d | |
| 2026-03-26 22:06 | 2026-03-30 02:36 | 3 d | |
| 2026-03-24 16:10 | 2026-03-26 06:03 | 1 d | |
| 2026-03-21 18:46 | 2026-03-24 08:22 | 2 d | |
| 2026-03-14 09:00 | 2026-03-21 18:40 | 7 d | |
| 2026-03-09 14:00 | 2026-03-14 08:35 | 4 d | |
| 2026-03-08 16:19 | 2026-03-09 13:31 | 21 h | |
| 2026-03-07 12:48 | 2026-03-08 06:34 | 17 h | |
| 2026-03-07 12:07 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 122 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 05:06 | 2026-04-01 05:17 | 0.54 nm | |||
| 2026-03-30 04:36 | 2026-03-30 04:39 | 0.65 nm | |||
| 2026-03-26 06:03 | 2026-03-26 23:06 | 291.57 nm | |||
| 2026-03-24 08:22 | 2026-03-24 16:10 | 125.97 nm | |||
| 2026-03-21 18:40 | 2026-03-21 18:46 | 0.23 nm | |||
| 2026-03-14 08:35 | 2026-03-14 09:00 | 3.19 nm | |||
| 2026-03-09 13:31 | 2026-03-09 14:00 | 2.94 nm | |||
| 2026-03-08 06:34 | 2026-03-08 16:19 | 166.88 nm | |||
| 2026-03-07 12:07 | 2026-03-07 12:48 | 4.51 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 02:29 | IN Coverage |
46.72525 / -2.34640
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |
|
| 2026-04-13 16:23 | ETA Changed | 2026/04/14 19:00 2026/04/09 19:00 |
46.72523 / -2.34641
JOINVILLE>OWF
|
Speed: Course: 162° |
| 2026-04-12 07:35 | OUT of Coverage |
46.72523 / -2.34641
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 162° |
|
| 2026-04-12 07:34 | IN Coverage |
46.72523 / -2.34641
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-11 01:53 | OUT of Coverage |
46.72525 / -2.34641
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |
|
| 2026-04-11 01:53 | IN Coverage |
46.72525 / -2.34641
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |
|
| 2026-04-11 00:17 | OUT of Coverage |
46.72513 / -2.34652
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |
|
| 2026-04-10 23:35 | IN Coverage |
46.72523 / -2.34638
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 160° |
|
| 2026-04-10 22:29 | OUT of Coverage |
46.72523 / -2.34644
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |
|
| 2026-04-10 20:59 | OUT of Coverage |
46.72523 / -2.34640
Bay of Biscay
|
Speed: Course: 161° |