FARO DE TABARCA
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 50 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1100.84 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.6 Knots |
| MAX Speed | 17.7 Knots |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 24 knots |
| MIN Temp | 9.7°C / 49.46°F |
| MAX Temp | 20.4°C / 68.72°F |
| Draught | 1.7 m |
| Position Received | 6 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 3.1 Knots |
| Course | 297.9° |
| Area | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 d ago |
Info
Information
The current position of FARO DE TABARCA is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 38.16749° / -0.47875° as reported on 2026-04-10 11:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.1 Knots
The vessel FARO DE TABARCA (MMSI: 224222000) is a Passenger It's sailing under the flag of [ES] Spain.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FARO DE TABARCA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FARO DE TABARCA as reported by AIS is 1.7 meters
Weather
| Temperature | 18.7°C / 65.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 195° SSW |
| Pressure | 1019.8 hPa |
| Humidity | 61.3 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 12:58 | START Moving | --- |
38.18182 / -.55182
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 10.6 kn Course: 100° |
| 2026-04-16 12:01 | STOP Moving | --- |
38.19030 / -.55912
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-16 11:26 | START Moving | --- |
38.16893 / -.48285
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 10.5 kn Course: 303° |
| 2026-04-16 11:21 | STOP Moving | --- |
38.16746 / -.47856
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-16 10:50 | START Moving | --- |
38.18608 / -.56246
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 7.9 kn Course: 234° |
| 2026-04-16 10:16 | STOP Moving | --- |
38.19029 / -.55915
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-16 09:46 | START Moving | --- |
38.17430 / -.49095
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 10 kn Course: 284° |
| 2026-04-16 09:34 | STOP Moving | --- |
38.16947 / -.48111
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |
| 2026-04-16 09:02 | START Moving | --- |
38.18567 / -.56269
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 9 kn Course: 234° |
| 2026-04-15 16:14 | START Moving | --- |
38.17177 / -.49620
SANTA POLA:TABARCA
|
Speed: 10.3 kn Course: 269° |