EXCELLENCE COUNTESS
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 15 h, 16 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 91.86 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 8.4 Knots |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 12.8 knots |
| MIN Temp | 2.7°C / 36.86°F |
| MAX Temp | 13.7°C / 56.66°F |
| Draught | 1.7 m |
| Position Received | 2 h, 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 5.3 Knots |
| Course | 162.7° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 h, 3 m ago |
Info
Information
The current position of EXCELLENCE COUNTESS is in North Sea with coordinates 50.51800° / 7.29753° as reported on 2026-05-12 01:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.3 Knots and is heading at the port of BASEL. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-14 07:00 LT
The vessel EXCELLENCE COUNTESS (MMSI: 269057688) is a Passenger It's sailing under the flag of [CH] Switzerland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EXCELLENCE COUNTESS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EXCELLENCE COUNTESS as reported by AIS is 1.7 meters
Weather
| Temperature | 3.1°C / 37.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 276° W |
| Pressure | 1011.7 hPa |
| Humidity | 79.4 % |
| Cloud Coverage | 11 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 06:47 | 2026-05-11 12:26 | 5 h | |
| 2026-05-10 19:09 | 2026-05-10 19:31 | 21 m | |
| 2026-05-10 03:52 | 2026-05-10 14:58 | 11 h | |
| 2026-05-09 23:16 | 2026-05-10 00:05 | 49 m | |
| 2026-05-08 11:07 | 2026-05-08 16:03 | 4 h | |
| 2026-05-06 02:47 | 2026-05-06 15:15 | 12 h | |
| 2026-05-03 09:54 | 2026-05-03 16:23 | 6 h | |
| 2026-05-03 06:31 | 2026-05-03 07:23 | 51 m | |
| 2026-05-02 19:08 | 2026-05-02 19:29 | 21 m | |
| 2026-05-02 04:38 | 2026-05-02 14:59 | 10 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 23 | ||
| 23 | ||
| 20 | ||
| 20 | ||
| 19 | ||
| 15 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 21:31 | 2026-05-11 08:47 | 78.23 nm | |||
| 2026-05-10 16:58 | 2026-05-10 21:09 | 36.53 nm | |||
| 2026-05-10 02:05 | 2026-05-10 05:52 | 27.47 nm | |||
| 2026-05-08 18:03 | 2026-05-10 01:16 | 192.27 nm | |||
| 2026-05-06 17:15 | 2026-05-08 13:07 | 243.84 nm | |||
| 2026-05-03 18:23 | 2026-05-06 04:47 | 269.69 nm | |||
| 2026-05-03 09:23 | 2026-05-03 11:54 | 15.45 nm | |||
| 2026-05-02 21:29 | 2026-05-03 08:31 | 77.85 nm | |||
| 2026-05-02 16:59 | 2026-05-02 21:08 | 36.51 nm | |||
| 2026-05-02 02:35 | 2026-05-02 06:38 | 27.42 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 01:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.51115 / 7.30246
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 5.3 kn Course: 162.7° |
| 2026-05-12 01:38 | OUT of Coverage |
50.51800 / 7.29753
North Sea
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 5.3 kn Course: 162.7° |
|
| 2026-05-12 00:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.59611 / 7.21054
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 8.4 kn Course: 192° |
| 2026-05-12 00:31 | IN Coverage |
50.59246 / 7.21127
North Sea
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 6.9 kn Course: 163.4° |
|
| 2026-05-11 23:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.71626 / 7.15130
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 6.2 kn Course: 103.1° |
| 2026-05-11 23:19 | OUT of Coverage |
50.71798 / 7.13838
North Sea
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 6.2 kn Course: 103.1° |
|
| 2026-05-11 22:44 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.76154 / 7.08956
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 6.2 kn Course: 128° |
| 2026-05-11 22:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.76260 / 7.08728
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 6.5 kn Course: 126° |
| 2026-05-11 22:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.77354 / 7.06168
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 5.9 kn Course: 119° |
| 2026-05-11 22:07 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.80539 / 7.02864
BASEL RIVER CRUISE
|
Speed: 5.9 kn Course: 154.9° |