EVER MACH
Cargo D
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 623.95 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.1 Knots |
| MAX Speed | 20.1 Knots |
| AVG Wind | 16.9 knots |
| MAX Wind | 26.8 knots |
| MIN Temp | 9.7°C / 49.46°F |
| MAX Temp | 19.1°C / 66.38°F |
| Draught | 13.1 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.1 Knots |
| Course | 326.8° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of EVER MACH is in North Pacific Ocean with coordinates 38.64974° / -123.74141° as reported on 2026-04-17 08:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.1 Knots and is heading at the port of KAOHSIUNG. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-03 14:00 LT
The vessel EVER MACH (IMO: 9935210, MMSI: 563199600) is a Cargo D It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EVER MACH is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EVER MACH as reported by AIS is 13.1 meters
Weather
| Temperature | 10.9°C / 51.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 27 knots |
| Direction | 163° SSE |
| Pressure | 1005.1 hPa |
| Humidity | 95.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-14 12:17 | 2026-04-17 01:00 | 2 d | |
| 2026-04-08 20:38 | 2026-04-13 02:48 | 4 d | |
| 2026-03-24 19:33 | 2026-03-26 11:38 | 1 d | |
| 2026-03-22 03:03 | 2026-03-23 08:33 | 1 d | |
| 2026-03-17 12:53 | 2026-03-18 05:41 | 16 h | |
| 2026-03-09 12:22 | 2026-03-11 06:56 | 1 d | |
| 2026-03-02 09:52 | 2026-03-04 03:30 | 1 d | |
| 2026-02-13 12:29 | 2026-02-15 14:17 | 2 d | |
| 2026-02-07 11:20 | 2026-02-10 03:34 | 2 d | |
| 2026-02-01 18:44 | 2026-02-06 03:01 | 4 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 6 | ||
| 6 | ||
| 6 | ||
| 5 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 19:48 | 2026-04-14 05:17 | 416.90 nm | |||
| 2026-03-26 19:38 | 2026-04-08 13:38 | 6155.23 nm | |||
| 2026-03-23 16:33 | 2026-03-25 03:33 | 356.10 nm | |||
| 2026-03-18 13:41 | 2026-03-22 11:03 | 464.25 nm | |||
| 2026-03-11 14:56 | 2026-03-17 20:53 | 2152.17 nm | |||
| 2026-03-04 11:30 | 2026-03-09 20:22 | 1808.34 nm | |||
| 2026-02-15 06:17 | 2026-03-02 17:52 | 5666.33 nm | |||
| 2026-02-09 19:34 | 2026-02-13 04:29 | 869.45 nm | |||
| 2026-02-05 19:01 | 2026-02-07 03:20 | 416.51 nm | |||
| 2026-01-18 09:17 | 2026-02-01 10:44 | 6452.19 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 08:29 | Status Changed | Default Under way using engine |
38.66107 / -123.75113
US OAK>>TW KHH
|
Speed: 14.1 kn Course: 326.8° |
| 2026-04-17 08:25 | Status Changed | Under way using engine Default |
38.64974 / -123.74141
US OAK>>TW KHH
|
Speed: 14.3 kn Course: 327° |
| 2026-04-17 08:25 | OUT of Coverage |
38.64974 / -123.74141
North Pacific Ocean
US OAK>>TW KHH
|
Speed: 14.1 kn Course: 326.8° |
|
| 2026-04-17 08:04 | Status Changed | Default Under way using engine |
38.57879 / -123.68152
US OAK>>TW KHH
|
Speed: 13.9 kn Course: 327.9° |
| 2026-04-17 01:00 | PORT DEPARTURE |
|
37.80590 / -122.34533
US OAK>>TW KHH
|
Speed: 4.8 kn Course: 238° |
| 2026-04-17 00:59 | START Moving |
37.80690 / -122.34346
[US] OAKLAND
|
Speed: 3.2 kn Course: 238° |
|
| 2026-04-17 00:47 | Status Changed | Under way using engine Moored |
37.80706 / -122.34058
[US] OAKLAND
|
Speed: Course: 235° |
| 2026-04-15 18:24 | Destination Changed | US OAK>>TW KHH US LAX>>US OAK |
37.80712 / -122.34065
[US] OAKLAND
|
Speed: Course: 235° |
| 2026-04-15 18:18 | Draught Changed | 13.1 12.2 |
37.80705 / -122.34061
[US] OAKLAND
|
Speed: Course: 235° |
| 2026-04-15 15:39 | Status Changed | Moored Default |
37.80708 / -122.34057
[US] OAKLAND
|
Speed: Course: 235° |