ESCAPE
Pleasure Craft
Current Trip
| Trip Time | 3 h, 59 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 8.29 nm |
| AVG Speed | 15.1 Knots |
| MAX Speed | 15.1 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 7.2 knots |
| MAX Wind | 8.6 knots |
| MIN Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| MAX Temp | 13.3°C / 55.94°F |
| Position Received | 8 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Bristol Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 8 d ago |
Info
Information
The current position of ESCAPE is in Bristol Channel with coordinates 51.44773° / -3.18568° as reported on 2026-05-07 15:02 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of CARDIFF.
The vessel ESCAPE (MMSI: 232035799) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ESCAPE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 12.5°C / 54.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 214° SW |
| Pressure | 1014.4 hPa |
| Humidity | 75.7 % |
| Cloud Coverage | 97 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 15:02 | OUT of Coverage |
51.44773 / -3.18568
Bristol Channel
[GB] CARDIFF
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 14:12 | STOP Moving |
51.44767 / -3.18569
[GB] CARDIFF
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-07 14:00 | START Moving |
51.44691 / -3.16762
[GB] CARDIFF
|
Speed: 4.7 kn Course: 298.9° |
|
| 2026-05-07 13:44 | STOP Moving |
51.44567 / -3.16444
[GB] CARDIFF
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-07 13:44 | PORT ARRIVAL |
|
51.44567 / -3.16444
[GB] CARDIFF
|
Speed: 5.3 kn Course: 354.5° |
| 2026-05-07 13:37 | IN Coverage |
51.42300 / -3.14541
Bristol Channel
|
Speed: 20.9 kn Course: 327.4° |
|
| 2026-05-07 09:55 | OUT of Coverage |
51.39647 / -3.09099
Bristol Channel
|
Speed: 26.9 kn Course: 123.1° |
|
| 2026-05-07 09:45 | PORT DEPARTURE |
|
51.44189 / -3.15945
|
Speed: 4.3 kn Course: 112.2° |
| 2026-05-07 09:40 | START Moving |
51.44632 / -3.16528
[GB] CARDIFF
|
Speed: 4.8 kn Course: 129.8° |
|
| 2026-05-07 09:24 | STOP Moving |
51.44719 / -3.16887
[GB] CARDIFF
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |