ENERGY AFRODITE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 520.02 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.8 Knots |
| MAX Speed | 19.5 Knots |
| AVG Wind | 9.6 knots |
| MAX Wind | 16.3 knots |
| MIN Temp | 3.3°C / 37.94°F |
| MAX Temp | 11.6°C / 52.88°F |
| Draught | 8.2 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.2 Knots |
| Course | 42° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of ENERGY AFRODITE is in North Sea with coordinates 46.17888° / -72.91673° as reported on 2026-05-18 17:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.2 Knots and is heading at the port of MELKOYA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-30 22:00 LT
The vessel ENERGY AFRODITE (IMO: 9942304, MMSI: 232036363) is a Tanker It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ENERGY AFRODITE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ENERGY AFRODITE as reported by AIS is 8.2 meters
Weather
| Temperature | 4.7°C / 40.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 114° ESE |
| Pressure | 1010.8 hPa |
| Humidity | 92.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-16 19:45 | 2026-05-18 14:44 | 1 d | |
| 2026-05-13 19:49 | 2026-05-16 05:05 | 2 d | |
| 2026-04-30 21:34 | 2026-05-03 05:17 | 2 d | |
| 2026-04-23 14:13 | 2026-04-25 05:38 | 1 d | |
| 2026-04-21 19:13 | 2026-04-22 22:12 | 1 d | |
| 2026-04-04 16:07 | 2026-04-05 02:46 | 10 h | |
| 2026-04-02 12:15 | 2026-04-04 13:47 | 2 d | |
| 2026-03-26 09:38 | 2026-03-27 08:07 | 22 h | |
| 2026-03-14 03:08 | 2026-03-17 05:25 | 3 d | |
| 2026-03-05 23:31 | 2026-03-07 17:09 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 01:05 | 2026-05-16 15:45 | 130.62 nm | |||
| 2026-05-03 07:17 | 2026-05-13 15:49 | 3113.86 nm | |||
| 2026-04-25 06:38 | 2026-04-30 23:34 | 953.30 nm | |||
| 2026-04-22 23:12 | 2026-04-23 15:13 | 156.67 nm | |||
| 2026-04-04 21:46 | 2026-04-21 20:13 | 4746.46 nm | |||
| 2026-04-04 08:47 | 2026-04-04 11:07 | 26.43 nm | |||
| 2026-03-27 02:07 | 2026-04-02 07:15 | 1663.11 nm | |||
| 2026-03-17 00:25 | 2026-03-26 03:38 | 1274.90 nm | |||
| 2026-03-07 11:09 | 2026-03-13 22:08 | 112.17 nm | |||
| 2026-02-25 22:48 | 2026-03-05 17:31 | 1886.20 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 18:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
46.19641 / -72.87616
NOMLK
|
Speed: 14.2 kn Course: 42° |
| 2026-05-18 17:53 | OUT of Coverage |
46.17888 / -72.91673
North Sea
NOMLK
|
Speed: 14.2 kn Course: 42° |
|
| 2026-05-18 16:38 | Destination Changed | NOMLK NOHFT |
45.98571 / -73.18428
NOMLK
|
Speed: 14.7 kn Course: 24.2° |
| 2026-05-18 16:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
45.89387 / -73.23322
NOHFT
|
Speed: 14.4 kn Course: 37° |
| 2026-05-18 16:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
45.88708 / -73.24178
NOHFT
|
Speed: 13.9 kn Course: 21.6° |
| 2026-05-18 15:59 | Status Changed | Under way using engine Default |
45.85055 / -73.27156
NOHFT
|
Speed: 13.2 kn Course: 38° |
| 2026-05-18 15:45 | Status Changed | Default Under way using engine |
45.81499 / -73.31230
NOHFT
|
Speed: 11.4 kn Course: 41.5° |
| 2026-05-18 15:14 | Destination Changed | NOHFT NOMLK |
45.72940 / -73.42082
NOHFT
|
Speed: 14.3 kn Course: 38.1° |
| 2026-05-18 14:44 | PORT DEPARTURE |
|
45.63190 / -73.48775
NOMLK
|
Speed: 9.5 kn Course: 25° |
| 2026-05-18 14:22 | START Moving |
45.57763 / -73.50580
[CA] MONTREAL
|
Speed: 3.1 kn Course: 40° |