ELIZABETH ANN
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 26 days |
|---|---|
| Remaining Time | 3 days |
| Distance Travelled | 467.90 nm |
| Remaining Distance | 429.82 nm |
| AVG Speed | 8.8 Knots |
| MAX Speed | 10.8 Knots |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 20.7 knots |
| MIN Temp | 9.9°C / 49.82°F |
| MAX Temp | 30.7°C / 87.26°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 1.5 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of ELIZABETH ANN is in North Atlantic Ocean with coordinates 32.69051° / -80.22318° as reported on 2026-04-15 17:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.5 Knots and is heading at the port of NORFOLK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-20 15:54 LT
The vessel ELIZABETH ANN (MMSI: 366773150) is a Tug It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ELIZABETH ANN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ELIZABETH ANN as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 29.4°C / 84.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 195° SSW |
| Pressure | 1020.2 hPa |
| Humidity | 39.2 % |
| Cloud Coverage | 4 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-21 11:27 | 2026-03-21 14:18 | 2 h | |
| 2026-03-13 13:07 | 2026-03-13 16:49 | 3 h | |
| 2026-02-21 13:54 | 2026-02-26 17:34 | 5 d | |
| 2026-02-10 03:22 | 2026-02-10 19:42 | 16 h | |
| 2026-02-09 22:03 | 2026-02-09 22:42 | 38 m | |
| 2026-02-08 01:21 | 2026-02-08 09:54 | 8 h | |
| 2026-02-06 16:26 | 2026-02-07 23:21 | 1 d | |
| 2026-02-05 10:51 | 2026-02-05 21:06 | 10 h | |
| 2026-02-04 10:34 | 2026-02-04 13:24 | 2 h | |
| 2026-02-04 02:35 | 2026-02-04 08:45 | 6 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 214 | ||
| 102 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-13 12:49 | 2026-03-21 07:27 | 557.66 nm | |||
| 2026-02-26 12:34 | 2026-03-13 09:07 | 991.12 nm | |||
| 2026-02-10 14:42 | 2026-02-21 08:54 | 1033.46 nm | |||
| 2026-02-09 17:42 | 2026-02-09 22:22 | 37.55 nm | |||
| 2026-02-08 04:54 | 2026-02-09 17:03 | 70.74 nm | |||
| 2026-02-07 18:21 | 2026-02-07 20:21 | 9.93 nm | |||
| 2026-02-05 16:06 | 2026-02-06 11:26 | 76.54 nm | |||
| 2026-02-04 08:24 | 2026-02-05 05:51 | 65.09 nm | |||
| 2026-02-04 03:45 | 2026-02-04 05:34 | 7.66 nm | |||
| 2026-02-03 12:06 | 2026-02-03 21:35 | 61.05 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 17:54 | OUT of Coverage |
32.69051 / -80.22318
North Atlantic Ocean
|
Speed: 1.5 kn Course: 296.8° |
|
| 2026-04-15 17:46 | Status Changed | Moored Default |
32.68985 / -80.22280
NORFOLK VA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-15 17:41 | Status Changed | Default Moored |
32.68833 / -80.22334
NORFOLK VA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-15 17:37 | Status Changed | Moored Default |
32.68967 / -80.22349
NORFOLK VA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-15 17:29 | Status Changed | Default Moored |
32.68833 / -80.22334
NORFOLK VA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-15 17:25 | Status Changed | Moored Default |
32.68967 / -80.22352
NORFOLK VA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-15 17:22 | Status Changed | Default Moored |
32.68970 / -80.22347
NORFOLK VA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-15 16:58 | Status Changed | Moored Default |
32.68966 / -80.22347
NORFOLK VA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-15 16:53 | IN Coverage |
32.68966 / -80.22347
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 149.7° |
|
| 2026-04-14 16:50 | STOP Moving | --- |
32.68967 / -80.22345
NORFOLK VA
|
Speed: Course: -1° |