EIYU MARU NO.15
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 2 h, 15 mins |
| Distance Travelled | 296.79 nm |
| Remaining Distance | 27.91 nm |
| AVG Speed | 11.9 Knots |
| MAX Speed | 13.3 Knots |
| AVG Wind | 12.5 knots |
| MAX Wind | 38 knots |
| MIN Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| MAX Temp | 22.5°C / 72.5°F |
| Draught | 5.2 m |
| Position Received | 22 h, 41 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.5 Knots |
| Course | 178.7° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 h, 41 m ago |
Info
Information
The current position of EIYU MARU NO.15 is in North Pacific Ocean with coordinates 35.24163° / 139.77448° as reported on 2026-04-10 22:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.5 Knots and is heading at the port of KESENNUMA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-11 23:41 LT
The vessel EIYU MARU NO.15 (IMO: 1105833, MMSI: 431027167) is a Cargo It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EIYU MARU NO.15 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EIYU MARU NO.15 as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 7.8°C / 46.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 31 knots |
| Direction | 287° WNW |
| Pressure | 1009.9 hPa |
| Humidity | 63 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 21:07 | 2026-04-10 20:13 | 23 h | |
| 2026-04-08 08:36 | 2026-04-09 01:48 | 17 h | |
| 2026-04-06 13:02 | 2026-04-07 01:00 | 11 h | |
| 2026-04-05 08:02 | 2026-04-06 06:44 | 22 h | |
| 2026-04-01 22:05 | 2026-04-03 06:41 | 1 d | |
| 2026-03-30 11:06 | 2026-04-01 00:29 | 1 d | |
| 2026-03-30 05:06 | 2026-03-30 10:23 | 5 h | |
| 2026-03-28 14:50 | 2026-03-28 17:09 | 2 h | |
| 2026-03-27 23:13 | 2026-03-28 04:37 | 5 h | |
| 2026-03-25 02:28 | 2026-03-25 11:21 | 8 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 10:48 | 2026-04-10 06:07 | 216.55 nm | |||
| 2026-04-07 10:00 | 2026-04-08 17:36 | 340.52 nm | |||
| 2026-04-06 15:44 | 2026-04-06 22:02 | 72.50 nm | |||
| 2026-04-03 15:41 | 2026-04-05 17:02 | 400.20 nm | |||
| 2026-04-01 09:29 | 2026-04-02 07:05 | 215.78 nm | |||
| 2026-03-30 19:23 | 2026-03-30 20:06 | 8.35 nm | |||
| 2026-03-29 02:09 | 2026-03-30 14:06 | 428.10 nm | |||
| 2026-03-28 13:37 | 2026-03-28 23:50 | 127.10 nm | |||
| 2026-03-25 20:21 | 2026-03-28 08:13 | 321.72 nm | |||
| 2026-03-25 11:26 | 2026-03-25 11:28 | 0.53 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 22:52 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.21672 / 139.77425
JP KSN
|
Speed: 11.5 kn Course: 178.7° |
| 2026-04-10 22:44 | OUT of Coverage |
35.24163 / 139.77448
North Pacific Ocean
JP KSN
|
Speed: 11.5 kn Course: 178.7° |
|
| 2026-04-10 20:13 | PORT DEPARTURE |
|
35.64837 / 139.98562
JP KSN
|
Speed: 12.1 kn Course: 171° |
| 2026-04-10 20:00 | START Moving |
35.68090 / 139.97400
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 5.2 kn Course: 99° |
|
| 2026-04-10 06:39 | Destination Changed | JP KSN JP FNB FN |
35.68048 / 139.97085
[JP] FUNABASHI
|
Speed: Course: 242° |
| 2026-04-09 21:40 | STOP Moving |
35.68132 / 139.97058
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 0.3 kn Course: 231° |
|
| 2026-04-09 21:07 | PORT ARRIVAL |
|
35.65080 / 139.98675
[JP] FUNABASHI
|
Speed: 6.7 kn Course: 355.3° |
| 2026-04-09 17:59 | Destination Changed | JP FNB FN JP NGO 86 OFF |
35.26978 / 139.77138
JP FNB FN
|
Speed: 11.5 kn Course: 323.6° |
| 2026-04-09 17:38 | Change Sea Area | Japanese part of the North Pacific Ocean Japanese part of the Philippine Sea |
35.20685 / 139.78332
North Pacific Ocean
JP NGO 86 OFF
|
Speed: 11.6 kn Course: 13.9° |
| 2026-04-09 17:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.20685 / 139.78332
JP NGO 86 OFF
|
Speed: 11.7 kn Course: 14° |