EDT JANE
Offshore Supply Ship
Current Trip
| Trip Time | 20 days |
|---|---|
| Trip Distance | 368.71 nm |
| AVG Speed | 6.9 Knots |
| MAX Speed | 12.1 Knots |
| Draught | 5.7 m |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 15.5°C / 59.9°F |
| MAX Temp | 21.4°C / 70.52°F |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 142° |
| Area | Tyrrhenian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of EDT JANE is in Tyrrhenian Sea with coordinates 38.01057° / 12.51053° as reported on 2026-05-14 08:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of TRAPANI.
The vessel EDT JANE (IMO: 9491410, MMSI: 210369000) is a Offshore Supply Ship that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [CY] Cyprus.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EDT JANE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EDT JANE as reported by AIS is 5.7 meters
Weather
| Temperature | 17.7°C / 63.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 276° W |
| Pressure | 1012.4 hPa |
| Humidity | 72.4 % |
| Cloud Coverage | 10 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 05:47 | Status Changed | Moored Under way using engine |
38.01057 / 12.51053
[IT] TRAPANI
|
Speed: Course: 144° |
| 2026-05-13 05:38 | STOP Moving |
38.01069 / 12.51065
[IT] TRAPANI
|
Speed: 0.3 kn Course: 145° |
|
| 2026-05-13 05:22 | PORT ARRIVAL |
|
38.00377 / 12.49755
[IT] TRAPANI
|
Speed: 5.9 kn Course: 51.8° |
| 2026-05-13 01:58 | Destination Changed | TRAPANI KEEP ANG |
37.92921 / 12.13636
TRAPANI
|
Speed: 5.2 kn Course: 66.8° |
| 2026-05-13 01:52 | Draught Changed | 5.7 5.8 |
37.92528 / 12.12620
KEEP ANG
|
Speed: 5.3 kn Course: 60.7° |
| 2026-05-13 01:29 | Change Sea Area | Italian part of the Tyrrhenian Sea Tunisian part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
37.90910 / 12.08772
Tyrrhenian Sea
|
Speed: 5.4 kn Course: 61.3° |
| 2026-05-13 01:29 | IN Coverage |
37.90910 / 12.08772
Tyrrhenian Sea
|
Speed: 5.4 kn Course: 61.3° |
|
| 2026-05-11 14:13 | OUT of Coverage |
37.07459 / 11.32929
Mediterranean Sea - Eastern Basin
|
Speed: Course: 115.1° |
|
| 2026-05-11 14:13 | Detected in Sea | Tunisian part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
37.07459 / 11.32929
Mediterranean Sea - Eastern Basin
|
Speed: Course: 115.1° |
| 2026-05-11 14:13 | IN Coverage |
37.07459 / 11.32929
Mediterranean Sea - Eastern Basin
|
Speed: Course: 115.1° |