EDEN ROSE
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 5 h, 37 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 46 mins |
| Distance Travelled | 40.21 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 18.4 Knots |
| MAX Speed | 21.8 Knots |
| AVG Wind | 7.5 knots |
| MAX Wind | 12.9 knots |
| MIN Temp | 3.7°C / 38.66°F |
| MAX Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| Draught | 2 m |
| Position Received | 5 h, 11 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 19.9 Knots |
| Course | 108.5° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 h, 11 m ago |
Info
Information
The current position of EDEN ROSE is in North Sea with coordinates 53.52683° / 0.12097° as reported on 2026-04-19 05:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 19.9 Knots and is heading at the port of GRIMSBY. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-19 11:55 LT
The vessel EDEN ROSE (MMSI: 235092732) is a Passenger It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EDEN ROSE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EDEN ROSE as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 7.8°C / 46.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 350° N |
| Pressure | 1026.2 hPa |
| Humidity | 79.4 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-18 15:16 | 2026-04-19 05:32 | 14 h | |
| 2026-04-17 15:36 | 2026-04-18 06:54 | 15 h | |
| 2026-04-16 15:39 | 2026-04-17 05:41 | 14 h | |
| 2026-04-15 07:30 | 2026-04-16 06:05 | 22 h | |
| 2026-04-14 15:30 | 2026-04-15 05:33 | 14 h | |
| 2026-04-13 15:05 | 2026-04-14 05:45 | 14 h | |
| 2026-04-10 15:01 | 2026-04-13 05:39 | 2 d | |
| 2026-04-09 15:19 | 2026-04-10 05:34 | 14 h | |
| 2026-04-08 08:29 | 2026-04-09 06:51 | 22 h | |
| 2026-04-07 16:24 | 2026-04-08 05:55 | 13 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 101 | ||
| 46 | ||
| 20 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 07:54 | 2026-04-18 16:16 | 80.00 nm | |||
| 2026-04-17 06:41 | 2026-04-17 16:36 | 83.77 nm | |||
| 2026-04-16 07:05 | 2026-04-16 16:39 | 78.50 nm | |||
| 2026-04-15 06:33 | 2026-04-15 08:30 | 32.87 nm | |||
| 2026-04-14 06:45 | 2026-04-14 16:30 | 73.48 nm | |||
| 2026-04-13 06:39 | 2026-04-13 16:05 | 71.70 nm | |||
| 2026-04-10 06:34 | 2026-04-10 16:01 | 73.47 nm | |||
| 2026-04-09 07:51 | 2026-04-09 16:19 | 90.39 nm | |||
| 2026-04-08 06:55 | 2026-04-08 09:29 | 42.99 nm | |||
| 2026-04-07 07:02 | 2026-04-07 17:24 | 78.18 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:03 | START Moving | --- |
53.18965 / .46053
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 4.1 kn Course: 194° |
| 2026-04-19 10:04 | STOP Moving | --- |
53.18417 / .46027
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: Course: 189° |
| 2026-04-19 09:59 | START Moving | --- |
53.19130 / .44689
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 15.5 kn Course: 118° |
| 2026-04-19 09:44 | STOP Moving | --- |
53.19333 / .43333
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-19 09:35 | START Moving | --- |
53.15408 / .44482
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 21.8 kn Course: 354° |
| 2026-04-19 07:35 | START Moving | --- |
53.16000 / .44333
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 20 kn Course: 176° |
| 2026-04-19 07:11 | STOP Moving | --- |
53.19333 / .43333
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-19 06:04 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.51265 / .17100
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 19.9 kn Course: 108.5° |
| 2026-04-19 05:58 | OUT of Coverage |
53.52683 / .12097
North Sea
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 19.9 kn Course: 108.5° |
|
| 2026-04-19 05:32 | PORT DEPARTURE |
|
53.58428 / -.06490
GRIMSBY<>LIDWF
|
Speed: 7.6 kn Course: 30° |