DUNA
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 57 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 11.57 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.5 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| AVG Wind | 6 knots |
| MAX Wind | 7 knots |
| MIN Temp | 8.6°C / 47.48°F |
| MAX Temp | 13.3°C / 55.94°F |
| Draught | 1.2 m |
| Position Received | 9 h, 12 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 h, 12 m ago |
Info
Information
The current position of DUNA is in North Sea with coordinates 52.94741° / 5.56350° as reported on 2026-04-17 09:47 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DUNA (MMSI: 244090108) is a Tug It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DUNA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DUNA as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 13.3°C / 55.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 194° SSW |
| Pressure | 1022.1 hPa |
| Humidity | 67.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 09:47 | OUT of Coverage |
52.94741 / 5.56350
North Sea
|
Speed: Course: 230.1° |
|
| 2026-04-17 09:29 | STOP Moving | --- |
52.94746 / 5.56346
MAKKUM
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 09:00 | START Moving | --- |
52.96943 / 5.49531
MAKKUM
|
Speed: 6.1 kn Course: 121.3° |
| 2026-04-17 08:55 | STOP Moving | --- |
52.97044 / 5.49215
MAKKUM
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 08:37 | START Moving | --- |
52.97801 / 5.46676
MAKKUM
|
Speed: 4 kn Course: 127.8° |
| 2026-04-17 08:28 | STOP Moving | --- |
52.97920 / 5.46453
MAKKUM
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 08:16 | Destination Changed | MAKKUM DRACHTEN |
52.98403 / 5.46982
MAKKUM
|
Speed: 2.8 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 08:03 | IN Coverage |
52.99354 / 5.47474
North Sea
|
Speed: 3.3 kn Course: 189.2° |