DOVER HIGHWAY
Vehicles Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 15 h, 31 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 8 h, 38 mins |
| Distance Travelled | 218.58 nm |
| Remaining Distance | 132.89 nm |
| AVG Speed | 13.7 Knots |
| MAX Speed | 15.8 Knots |
| AVG Wind | 4.7 knots |
| MAX Wind | 9.9 knots |
| MIN Temp | 20.3°C / 68.54°F |
| MAX Temp | 22.5°C / 72.5°F |
| Draught | 8.9 m |
| Position Received | 13 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.3 Knots |
| Course | 245.8° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 13 m ago |
Info
Information
The current position of DOVER HIGHWAY is in South Atlantic Ocean with coordinates -24.85997° / -46.33469° as reported on 2026-05-15 17:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.3 Knots and is heading at the port of PARANAGUA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-16 02:20 LT
The vessel DOVER HIGHWAY (IMO: 9574107, MMSI: 432824000) is a Vehicles Carrier that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DOVER HIGHWAY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DOVER HIGHWAY as reported by AIS is 8.9 meters
Weather
| Temperature | 21.2°C / 70.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 201° SSW |
| Pressure | 1017 hPa |
| Humidity | 73.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-14 02:20 | 2026-05-15 02:11 | 23 h | |
| 2026-05-14 01:38 | 2026-05-14 01:44 | 6 m | |
| 2026-04-23 08:54 | 2026-04-23 22:38 | 13 h | |
| 2026-04-21 00:34 | 2026-04-22 06:38 | 1 d | |
| 2026-04-18 12:34 | 2026-04-19 21:18 | 1 d | |
| 2026-04-11 06:14 | 2026-04-11 19:20 | 13 h | |
| 2026-04-04 08:14 | 2026-04-04 17:30 | 9 h | |
| 2026-03-27 09:22 | 2026-03-28 18:50 | 1 d | |
| 2026-03-26 06:18 | 2026-03-26 19:54 | 13 h | |
| 2026-03-21 23:13 | 2026-03-23 03:57 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 10 | ||
| 9 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 22:44 | 2026-05-13 23:20 | 1.71 nm | |||
| 2026-04-23 17:38 | 2026-05-13 22:38 | 6904.38 nm | |||
| 2026-04-22 01:38 | 2026-04-23 03:54 | 422.49 nm | |||
| 2026-04-19 16:18 | 2026-04-20 19:34 | 244.05 nm | |||
| 2026-04-11 15:20 | 2026-04-18 07:34 | 2190.51 nm | |||
| 2026-04-04 14:30 | 2026-04-11 02:14 | 2710.76 nm | |||
| 2026-03-28 15:50 | 2026-04-04 05:14 | 1282.59 nm | |||
| 2026-03-26 16:54 | 2026-03-27 06:22 | 174.82 nm | |||
| 2026-03-23 00:57 | 2026-03-26 03:18 | 953.89 nm | |||
| 2026-03-18 16:18 | 2026-03-21 20:13 | 1064.11 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 17:15 | Status Changed | Under way using engine Default |
-24.83299 / -46.27874
BRPNG
|
Speed: 15.6 kn Course: 236° |
| 2026-05-15 17:03 | Status Changed | Default Under way using engine |
-24.80527 / -46.23125
BRPNG
|
Speed: 15.2 kn Course: 236.8° |
| 2026-05-15 16:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
-24.78728 / -46.20000
BRPNG
|
Speed: 15.5 kn Course: 242° |
| 2026-05-15 16:48 | Status Changed | Default Under way using engine |
-24.77279 / -46.17056
BRPNG
|
Speed: 15.4 kn Course: 243.2° |
| 2026-05-15 16:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
-24.76065 / -46.14498
BRPNG
|
Speed: 15.5 kn Course: 242° |
| 2026-05-15 16:42 | IN Coverage |
-24.76065 / -46.14498
South Atlantic Ocean
BRPNG
|
Speed: 15.4 kn Course: 243.2° |
|
| 2026-05-15 05:36 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.30213 / -43.59313
BRPNG
|
Speed: 15.2 kn Course: 236.8° |
| 2026-05-15 05:28 | OUT of Coverage |
-23.28359 / -43.56086
South Atlantic Ocean
BRPNG
|
Speed: 15.2 kn Course: 236.8° |
|
| 2026-05-15 05:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
-23.28199 / -43.55815
BRPNG
|
Speed: 15.3 kn Course: 238° |
| 2026-05-15 04:28 | Status Changed | Default Under way using engine |
-23.14551 / -43.33578
BRPNG
|
Speed: 15.6 kn Course: 235.5° |