DON CARLTON
Towing
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 10.02 nm |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 8.2 Knots |
| Draught | 3 m |
| AVG Wind | 7.1 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 21.7°C / 71.06°F |
| MAX Temp | 28.1°C / 82.58°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Pushing Ahead - Towing |
| Speed | |
| Course | 294° |
| Area | Gulf of Mexico |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of DON CARLTON is in Gulf of Mexico with coordinates 27.81966° / -97.43199° as reported on 2026-05-09 14:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of CORPUS CHRISTI.
The vessel DON CARLTON (MMSI: 367408160) is a Towing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DON CARLTON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DON CARLTON as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 26.2°C / 79.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 90° E |
| Pressure | 1010 hPa |
| Humidity | 81.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 18:45 | |||
| 2026-05-07 13:18 | 2026-05-07 13:32 | 13 m | |
| 2026-05-07 09:11 | 2026-05-07 09:23 | 12 m | |
| 2026-05-06 15:11 | 2026-05-06 15:45 | 33 m | |
| 2026-05-04 22:45 | 2026-05-04 23:05 | 20 m | |
| 2026-05-04 10:41 | 2026-05-04 14:29 | 3 h | |
| 2026-04-28 19:13 | 2026-05-04 07:28 | 5 d | |
| 2026-04-28 05:29 | 2026-04-28 14:33 | 9 h | |
| 2026-04-26 05:18 | 2026-04-28 02:47 | 1 d | |
| 2026-04-25 19:05 | 2026-04-25 19:21 | 16 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 25 | ||
| 24 | ||
| 23 | ||
| 15 | ||
| 13 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 08:32 | 2026-05-08 13:45 | 10.02 nm | |||
| 2026-05-07 04:23 | 2026-05-07 08:18 | 1.00 nm | |||
| 2026-05-06 10:45 | 2026-05-07 04:11 | 21.97 nm | |||
| 2026-05-04 18:05 | 2026-05-06 10:11 | 140.76 nm | |||
| 2026-05-04 09:29 | 2026-05-04 17:45 | 40.06 nm | |||
| 2026-05-04 02:28 | 2026-05-04 05:41 | 17.02 nm | |||
| 2026-04-28 09:33 | 2026-04-28 14:13 | 33.38 nm | |||
| 2026-04-27 21:47 | 2026-04-28 00:29 | 18.68 nm | |||
| 2026-04-25 14:21 | 2026-04-26 00:18 | 53.90 nm | |||
| 2026-04-24 04:05 | 2026-04-25 14:05 | 71.94 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 09:12 | Destination Changed | USI CANAL US^049V>0QYZ |
27.81965 / -97.43197
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 294° |
| 2026-05-09 09:02 | Status Changed | Pushing Ahead - Towing Moored |
27.81964 / -97.43200
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 293° |
| 2026-05-09 08:49 | Status Changed | Moored Default |
27.81965 / -97.43197
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 293° |
| 2026-05-09 08:43 | Status Changed | Default Moored |
27.81965 / -97.43197
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 292° |
| 2026-05-09 06:58 | Status Changed | Moored Under way using engine |
27.81967 / -97.43200
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 294° |
| 2026-05-08 20:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
27.81966 / -97.43198
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 293° |
| 2026-05-08 20:49 | IN Coverage |
27.81966 / -97.43197
Gulf of Mexico
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: Course: 192° |
|
| 2026-05-08 18:49 | STOP Moving |
27.81982 / -97.43191
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: 0.2 kn Course: 282° |
|
| 2026-05-08 18:45 | PORT ARRIVAL |
|
27.81943 / -97.43164
[US] CORPUS CHRISTI
|
Speed: 1.8 kn Course: 178° |
| 2026-05-08 17:12 | OUT of Coverage |
27.83835 / -97.50820
Gulf of Mexico
|
Speed: 2 kn Course: 34° |