DOMINGO Y MARIA
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 31.26 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.6 Knots |
| MAX Speed | 10.8 Knots |
| AVG Wind | 2.2 knots |
| MAX Wind | 5.2 knots |
| MIN Temp | 15.7°C / 60.26°F |
| MAX Temp | 17.4°C / 63.32°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 9.7 Knots |
| Course | 4.2° |
| Area | Balearic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of DOMINGO Y MARIA is in Balearic Sea with coordinates 40.21720° / 0.39168° as reported on 2026-04-10 13:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.7 Knots
The vessel DOMINGO Y MARIA (MMSI: 224206240) is a Fishing It's sailing under the flag of [ES] Spain.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DOMINGO Y MARIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.5°C / 63.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 151° SSE |
| Pressure | 1017 hPa |
| Humidity | 62.5 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 13:42 | OUT of Coverage |
40.21720 / .39168
Balearic Sea
|
Speed: 9.7 kn Course: 4.2° |
|
| 2026-04-10 13:42 | IN Coverage |
40.21720 / .39168
Balearic Sea
|
Speed: 9.7 kn Course: 4.2° |
|
| 2026-04-09 14:30 | OUT of Coverage |
40.34991 / .40119
Balearic Sea
|
Speed: 5.9 kn Course: 359.9° |
|
| 2026-04-09 13:19 | IN Coverage |
40.17493 / .42097
Balearic Sea
|
Speed: 9.9 kn Course: 2.8° |
|
| 2026-04-09 11:24 | OUT of Coverage |
40.09070 / .33277
Balearic Sea
|
Speed: 4 kn Course: 35.6° |
|
| 2026-04-09 10:16 | START Moving | --- |
40.06291 / .26479
|
Speed: 10.5 kn Course: 235.6° |
| 2026-04-09 10:10 | STOP Moving | --- |
40.06509 / .26570
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-09 10:08 | START Moving | --- |
40.06518 / .26558
|
Speed: 3.8 kn Course: 0.8° |
| 2026-04-09 10:03 | STOP Moving | --- |
40.06238 / .26573
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-09 10:01 | IN Coverage |
40.06378 / .26549
Balearic Sea
|
Speed: 4.1 kn Course: 169.9° |