DOC SWAN
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 245.45 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 8.3 Knots |
| AVG Wind | 4.1 knots |
| MAX Wind | 11.9 knots |
| MIN Temp | 5°C / 41°F |
| MAX Temp | 20.6°C / 69.08°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 8 h, 29 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.7 Knots |
| Course | 137.1° |
| Area | The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 8 h, 29 m ago |
Info
Information
The current position of DOC SWAN is in The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia with coordinates 49.86076° / -124.84198° as reported on 2026-05-18 16:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.7 Knots
The vessel DOC SWAN (MMSI: 316007649) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [CA] Canada.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DOC SWAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 319° NW |
| Pressure | 1022.9 hPa |
| Humidity | 67.1 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 16:07 | OUT of Coverage |
49.86076 / -124.84198
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 6.7 kn Course: 137.1° |
|
| 2026-05-18 13:08 | START Moving | --- |
50.10480 / -125.19728
LAST UNG
|
Speed: 6.1 kn Course: 311° |
| 2026-05-18 12:53 | IN Coverage |
50.10394 / -125.19362
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 0.1 kn Course: 151.3° |
|
| 2026-05-10 17:47 | OUT of Coverage |
50.33881 / -125.12408
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 6.4 kn Course: 327.9° |
|
| 2026-05-10 16:28 | START Moving | --- |
50.22837 / -125.02037
LAST UNG
|
Speed: 6.2 kn Course: 325.7° |
| 2026-05-10 15:55 | STOP Moving | --- |
50.20385 / -124.98963
LAST UNG
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-05-10 15:20 | IN Coverage |
50.14957 / -124.95325
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 4.1 kn Course: 332.3° |
|
| 2026-05-09 16:31 | OUT of Coverage |
50.14621 / -124.69637
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 0.4 kn Course: 164.6° |
|
| 2026-05-09 16:31 | IN Coverage |
50.14621 / -124.69637
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
|
Speed: 0.4 kn Course: 164.6° |