DISPENSER
Tanker
Current Trip
DISPENSER is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 31.54 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 8.6 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 11.9°C / 53.42°F |
| MAX Temp | 16.8°C / 62.24°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 3.5 Knots |
| Course | 200.4° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
info
Information
The current position of DISPENSER is in North Sea with coordinates 51.44470° / 0.39753° as reported on 2026-04-17 13:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.5 Knots
The vessel DISPENSER (MMSI: 232032994) is a Tanker It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DISPENSER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 15.8°C / 60.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 215° SW |
| Pressure | 1019.7 hPa |
| Humidity | 59.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 13:50 | OUT of Coverage |
51.44470 / .39753
North Sea
|
Speed: 3.5 kn Course: 200.4° |
|
| 2026-04-17 10:47 | START Moving | --- |
51.49597 / .04512
RIVER THAMES
|
Speed: 5.1 kn Course: 91.7° |
| 2026-04-17 09:54 | STOP Moving | --- |
51.49581 / .04186
RIVER THAMES
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 07:30 | PORT DEPARTURE |
|
51.44912 / .38724
RIVER THAMES
|
Speed: 5.7 kn Course: 313° |
| 2026-04-17 07:24 | IN Coverage |
51.44452 / .39709
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: 3.7 kn Course: 79.4° |
|
| 2026-04-14 20:35 | OUT of Coverage |
51.44455 / .39596
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-10 21:17 | IN Coverage |
51.44456 / .39596
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-09 09:03 | OUT of Coverage |
51.44605 / .38189
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: 7.3 kn Course: 91.8° |
|
| 2026-04-09 09:03 | IN Coverage |
51.44605 / .38189
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: 7.3 kn Course: 91.8° |
|
| 2026-04-09 07:12 | OUT of Coverage |
51.44599 / .37810
North Sea
[GB] GRAVESEND
|
Speed: 3.3 kn Course: 250.5° |