DIEKSAND
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 36.23 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.4 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| AVG Wind | 11.7 knots |
| MAX Wind | 16.3 knots |
| MIN Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| MAX Temp | 21.9°C / 71.42°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 20 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 20 m ago |
Info
info
Information
The current position of DIEKSAND is in Baltic Sea with coordinates 54.24622° / 12.42951° as reported on 2026-04-13 14:39 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DIEKSAND (MMSI: 211237300) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DIEKSAND is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 10°C / 50°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 104° ESE |
| Pressure | 1016.6 hPa |
| Humidity | 65 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 11:33 | IN Coverage |
54.24626 / 12.42950
Baltic Sea
|
Speed: Course: 313.6° |
|
| 2026-04-13 09:09 | OUT of Coverage |
54.24624 / 12.42953
Baltic Sea
|
Speed: Course: 94.2° |
|
| 2026-04-13 05:03 | IN Coverage |
54.24623 / 12.42949
Baltic Sea
|
Speed: Course: 22.1° |
|
| 2026-04-13 03:57 | OUT of Coverage |
54.24622 / 12.42954
Baltic Sea
|
Speed: Course: 113.8° |
|
| 2026-04-13 00:51 | IN Coverage |
54.24621 / 12.42953
Baltic Sea
|
Speed: Course: 5.4° |
|
| 2026-04-12 14:51 | OUT of Coverage |
54.24620 / 12.42950
Baltic Sea
|
Speed: Course: 349.5° |
|
| 2026-04-12 11:21 | IN Coverage |
54.24622 / 12.42952
Baltic Sea
|
Speed: Course: 271.9° |
|
| 2026-04-12 10:15 | OUT of Coverage |
54.24621 / 12.42951
Baltic Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 281.7° |
|
| 2026-04-12 10:15 | IN Coverage |
54.24621 / 12.42951
Baltic Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 281.7° |
|
| 2026-04-12 07:15 | OUT of Coverage |
54.24625 / 12.42952
Baltic Sea
|
Speed: Course: 235.2° |