DIAMANTI
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 32 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 27.50 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.9 Knots |
| MAX Speed | 13 Knots |
| AVG Wind | 9.8 knots |
| MAX Wind | 14.1 knots |
| MIN Temp | 18.7°C / 65.66°F |
| MAX Temp | 20.2°C / 68.36°F |
| Draught | 7.7 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.2 Knots |
| Course | 238.1° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of DIAMANTI is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 36.48403° / 35.51500° as reported on 2026-04-17 18:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.2 Knots and is heading at the port of NOVOROSSIYSK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-22 07:00 LT
The vessel DIAMANTI (IMO: 9494096, MMSI: 538008100) is a Bulk Carrier that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DIAMANTI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DIAMANTI as reported by AIS is 7.7 meters
Weather
| Temperature | 19.2°C / 66.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 70° ENE |
| Pressure | 1005 hPa |
| Humidity | 84.2 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-05 08:31 | 2026-04-17 16:24 | 12 d | |
| 2026-03-16 00:07 | |||
| 2026-03-14 11:58 | 2026-03-14 14:32 | 2 h | |
| 2026-03-14 08:43 | 2026-03-14 11:39 | 2 h | |
| 2026-03-14 07:30 | |||
| 2026-03-13 18:57 | 2026-03-13 18:59 | 2 m | |
| 2026-02-27 12:13 | 2026-02-27 13:55 | 1 h | |
| 2026-02-04 14:32 | 2026-02-22 18:43 | 18 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-16 03:07 | 2026-04-05 11:31 | 2887.88 nm | |||
| 2026-03-14 14:39 | 2026-03-14 14:58 | 5.34 nm | |||
| 2026-03-14 10:30 | 2026-03-14 11:43 | 9.99 nm | |||
| 2026-02-27 16:55 | 2026-03-13 21:57 | 1403.32 nm | |||
| 2026-02-22 20:43 | 2026-02-27 15:13 | 952.95 nm | |||
| 2026-01-17 00:53 | 2026-02-04 16:32 | 188.63 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 18:17 | Destination Changed | RU NVS ISTANBUL |
36.56057 / 35.65183
RU NVS
|
Speed: 12.5 kn Course: 231.1° |
| 2026-04-17 18:11 | Draught Changed | 7.7 7.2 |
36.57395 / 35.67180
ISTANBUL
|
Speed: 12.5 kn Course: 228.2° |
| 2026-04-17 18:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.58125 / 35.68211
ISTANBUL
|
Speed: 12.4 kn Course: 229° |
| 2026-04-17 17:48 | IN Coverage |
36.57899 / 35.67887
Mediterranean Sea - Eastern Basin
|
Speed: 12.4 kn Course: 228.6° |
|
| 2026-04-17 16:24 | PORT DEPARTURE |
|
36.82729 / 35.90142
ISTANBUL
|
Speed: 3.4 kn Course: 204° |
| 2026-04-17 16:20 | START Moving |
36.83150 / 35.90386
[TR] CEYHAN
|
Speed: 3.4 kn Course: 204° |