LOGOS
Sailing
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Received | 24 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 24 m ago |
Info
Information
The current position of LOGOS is in Aegean Sea with coordinates 37.33882° / 27.26321° as reported on 2026-05-11 04:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of DIDIM.
The vessel LOGOS (MMSI: 271045509) is a Sailing It's sailing under the flag of [TR] Turkey.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LOGOS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 18.9°C / 66.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 100° E |
| Pressure | 1014.2 hPa |
| Humidity | 68.2 % |
| Cloud Coverage | 23 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 04:31 | IN Coverage |
37.33890 / 27.26326
Aegean Sea
[TR] DIDIM
|
Speed: Course: 47.3° |
|
| 2026-05-10 09:52 | OUT of Coverage |
37.33882 / 27.26335
Aegean Sea
[TR] DIDIM
|
Speed: Course: 47.3° |
|
| 2026-05-10 09:52 | IN Coverage |
37.33882 / 27.26335
Aegean Sea
[TR] DIDIM
|
Speed: Course: 47.3° |
|
| 2026-05-08 08:43 | OUT of Coverage |
37.33891 / 27.26330
Aegean Sea
[TR] DIDIM
|
Speed: Course: 48.1° |
|
| 2026-05-08 08:34 | IN Coverage |
37.33890 / 27.26326
Aegean Sea
[TR] DIDIM
|
Speed: Course: 48.1° |