DELPHINE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 647.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.6 Knots |
| MAX Speed | 18.2 Knots |
| AVG Wind | 20.3 knots |
| MAX Wind | 27.8 knots |
| MIN Temp | 8.9°C / 48.02°F |
| MAX Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| Draught | 7 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 62° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of DELPHINE is in North Sea with coordinates 51.39679° / 3.75156° as reported on 2026-05-11 01:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DELPHINE (IMO: 9789245, MMSI: 248189000) is a Cargo It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DELPHINE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DELPHINE as reported by AIS is 7 meters
Weather
| Temperature | 9.1°C / 48.38°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 26° NNE |
| Pressure | 1008.5 hPa |
| Humidity | 68.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-07 13:51 | 2026-05-08 13:57 | 1 d | |
| 2026-05-05 08:20 | 2026-05-05 20:24 | 12 h | |
| 2026-05-03 07:51 | 2026-05-03 21:13 | 13 h | |
| 2026-05-01 06:18 | 2026-05-01 19:43 | 13 h | |
| 2026-04-30 08:34 | 2026-04-30 18:00 | 9 h | |
| 2026-04-29 07:17 | 2026-04-29 18:50 | 11 h | |
| 2026-04-28 08:36 | 2026-04-28 17:50 | 9 h | |
| 2026-04-26 04:46 | 2026-04-27 19:20 | 1 d | |
| 2026-04-23 12:20 | 2026-04-24 15:25 | 1 d | |
| 2026-04-21 07:26 | 2026-04-21 20:06 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 94 | ||
| 48 | ||
| 28 | ||
| 19 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 22:24 | 2026-05-07 14:51 | 577.61 nm | |||
| 2026-05-03 22:13 | 2026-05-05 10:20 | 589.44 nm | |||
| 2026-05-01 21:43 | 2026-05-03 08:51 | 576.54 nm | |||
| 2026-04-30 19:00 | 2026-05-01 08:18 | 198.43 nm | |||
| 2026-04-29 20:50 | 2026-04-30 09:34 | 197.55 nm | |||
| 2026-04-28 18:50 | 2026-04-29 09:17 | 197.32 nm | |||
| 2026-04-27 21:20 | 2026-04-28 09:36 | 199.86 nm | |||
| 2026-04-24 16:25 | 2026-04-26 06:46 | 589.51 nm | |||
| 2026-04-21 22:06 | 2026-04-23 13:20 | 577.95 nm | |||
| 2026-04-19 23:23 | 2026-04-21 09:26 | 591.01 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 00:08 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
51.39695 / 3.75150
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 0.8 kn Course: 93° |
| 2026-05-11 00:07 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
51.39703 / 3.75151
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 0.2 kn Course: 60° |
| 2026-05-11 00:07 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
51.39683 / 3.75157
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 1 kn Course: 80° |
| 2026-05-11 00:03 | STOP Moving | --- |
51.39778 / 3.75198
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 0.3 kn Course: 80° |
| 2026-05-10 23:52 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
51.40274 / 3.74024
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: Course: 70° |
| 2026-05-10 23:52 | START Moving | --- |
51.40274 / 3.74024
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 5.5 kn Course: 124.1° |
| 2026-05-10 21:46 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
51.39683 / 3.75165
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 0.9 kn Course: 92° |
| 2026-05-10 21:45 | Destination Changed | ZEEBRUGGE BERTH#129 WANDELAAR PILOT ST |
51.39706 / 3.75153
ZEEBRUGGE BERTH#129
|
Speed: 0.9 kn Course: 92° |
| 2026-05-10 21:44 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
51.39706 / 3.75153
WANDELAAR PILOT ST
|
Speed: 0.3 kn Course: 94° |
| 2026-05-10 21:43 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
51.39695 / 3.75150
WANDELAAR PILOT ST
|
Speed: 0.8 kn Course: 95° |