DELA
Tug
Current Trip
| Trip Time | 3 days |
|---|---|
| Trip Distance | 451.38 nm |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 11.2 Knots |
| Draught | 2.1 m |
| AVG Wind | 17.1 knots |
| MAX Wind | 26.8 knots |
| MIN Temp | 23°C / 73.4°F |
| MAX Temp | 29.3°C / 84.74°F |
| Position Received | 2025-08-02 02:22 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.5 Knots |
| Course | 278.3° |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-08-02 02:22 |
Info
Information
The current position of DELA is in Caribbean Sea with coordinates 12.09644° / -69.08451° as reported on 2025-08-02 02:22 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.5 Knots and is currently inside the port of CHAGUARAMAS.
The vessel DELA (IMO: 9444663, MMSI: 312800000) is a Tug that was built in 2007 ( 19 years old ). It's sailing under the flag of [BZ] Belize.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DELA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DELA as reported by AIS is 2.1 meters
Weather
| Temperature | 29°C / 84.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 124° SE |
| Pressure | 1008.2 hPa |
| Humidity | 70.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 17:01 | |||
| 2026-04-06 12:34 | 2026-04-06 16:16 | 3 h | |
| 2026-03-16 19:59 | 2026-03-27 18:07 | 10 d | |
| 2026-03-16 18:51 | 2026-03-16 19:15 | 24 m | |
| 2026-03-16 16:23 | 2026-03-16 18:11 | 1 h | |
| 2026-03-16 13:59 | 2026-03-16 15:35 | 1 h | |
| 2026-03-15 19:51 | 2026-03-16 13:19 | 17 h | |
| 2026-03-15 16:07 | 2026-03-15 18:51 | 2 h | |
| 2026-03-14 23:31 | 2026-03-15 15:35 | 16 h | |
| 2026-03-14 20:19 | 2026-03-14 21:55 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 203 | ||
| 5 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-06 12:16 | 2026-04-09 13:01 | 451.38 nm | |||
| 2026-03-27 12:07 | 2026-04-06 08:34 | 1471.39 nm | |||
| 2026-03-16 13:15 | 2026-03-16 13:59 | 4.42 nm | |||
| 2026-03-16 12:11 | 2026-03-16 12:51 | 4.38 nm | |||
| 2026-03-16 09:35 | 2026-03-16 10:23 | 4.61 nm | |||
| 2026-03-16 07:19 | 2026-03-16 07:59 | 2.97 nm | |||
| 2026-03-15 12:51 | 2026-03-15 13:51 | 6.49 nm | |||
| 2026-03-15 09:35 | 2026-03-15 10:07 | 2.20 nm | |||
| 2026-03-14 15:55 | 2026-03-14 17:31 | 7.82 nm | |||
| 2026-03-14 12:39 | 2026-03-14 14:19 | 8.97 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 17:01 | PORT ARRIVAL |
|
10.68054 / -61.64117
[TT] CHAGUARAMAS
|
Speed: 4.4 kn Course: 68° |
| 2026-04-06 16:16 | PORT DEPARTURE |
|
12.10006 / -68.93880
MEXICO
|
Speed: 7.3 kn Course: 203° |
| 2026-04-06 16:14 | START Moving |
12.10356 / -68.93739
[CW] WILLEMSTAD
|
Speed: 7.3 kn Course: 203° |
|
| 2026-04-06 12:34 | STOP Moving |
12.11383 / -68.93217
[CW] WILLEMSTAD
|
Speed: 0.1 kn Course: 195° |
|
| 2026-04-06 12:34 | PORT ARRIVAL |
|
12.11383 / -68.93217
[CW] WILLEMSTAD
|
Speed: 6.2 kn Course: 6° |
| 2026-04-06 11:54 | START Moving | --- |
12.10068 / -68.98019
MEXICO
|
Speed: 6.1 kn Course: 102° |
| 2026-04-06 11:46 | STOP Moving | --- |
12.10048 / -68.98399
MEXICO
|
Speed: 0.2 kn Course: 274° |
| 2026-04-06 09:30 | START Moving | --- |
12.10128 / -68.97463
MEXICO
|
Speed: 3.3 kn Course: 201° |
| 2026-04-06 08:54 | STOP Moving | --- |
12.09614 / -68.96377
MEXICO
|
Speed: 0.3 kn Course: 183° |
| 2026-04-06 08:30 | START Moving | --- |
12.09423 / -68.95680
MEXICO
|
Speed: 3.2 kn Course: 189° |