DALLAS EXPRESS
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1333.33 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.4 Knots |
| MAX Speed | 14.2 Knots |
| AVG Wind | 4.7 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 26.7°C / 80.06°F |
| MAX Temp | 29.8°C / 85.64°F |
| Draught | 12.1 m |
| Position Received | 4 h, 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6 Knots |
| Course | 80° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 h, 3 m ago |
Info
Information
The current position of DALLAS EXPRESS is in South China Sea with coordinates 14.50541° / 120.82072° as reported on 2026-05-10 19:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6 Knots
The vessel DALLAS EXPRESS (IMO: 9193288, MMSI: 636093121) is a Container Ship that was built in 2000 ( 26 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DALLAS EXPRESS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DALLAS EXPRESS as reported by AIS is 12.1 meters
Weather
| Temperature | 28.2°C / 82.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 72° ENE |
| Pressure | 1010.6 hPa |
| Humidity | 74.2 % |
| Cloud Coverage | 61 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-05 06:03 | 2026-05-06 00:32 | 18 h | |
| 2026-05-03 07:27 | 2026-05-04 08:38 | 1 d | |
| 2026-04-24 10:05 | 2026-04-25 11:20 | 1 d | |
| 2026-04-19 00:48 | 2026-04-19 14:00 | 13 h | |
| 2026-04-15 02:48 | 2026-04-16 21:40 | 1 d | |
| 2026-04-06 22:37 | 2026-04-07 15:37 | 16 h | |
| 2026-04-04 16:54 | 2026-04-06 06:10 | 1 d | |
| 2026-03-27 01:47 | 2026-03-28 02:35 | 1 d | |
| 2026-03-20 04:41 | 2026-03-20 19:41 | 14 h | |
| 2026-03-16 11:21 | 2026-03-18 13:33 | 2 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 12 | ||
| 12 | ||
| 10 | ||
| 10 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 16:38 | 2026-05-05 14:03 | 204.03 nm | |||
| 2026-04-25 19:20 | 2026-05-03 15:27 | 1515.64 nm | |||
| 2026-04-19 22:00 | 2026-04-24 18:05 | 765.42 nm | |||
| 2026-04-17 05:40 | 2026-04-19 08:48 | 210.09 nm | |||
| 2026-04-07 23:37 | 2026-04-15 10:48 | 1346.36 nm | |||
| 2026-04-06 14:10 | 2026-04-07 06:37 | 38.66 nm | |||
| 2026-03-28 10:35 | 2026-04-05 00:54 | 1563.27 nm | |||
| 2026-03-21 03:41 | 2026-03-27 09:47 | 844.55 nm | |||
| 2026-03-18 21:33 | 2026-03-20 12:41 | 190.10 nm | |||
| 2026-03-11 17:12 | 2026-03-16 19:21 | 1347.47 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 20:10 | STOP Moving | --- |
14.54021 / 120.86065
PHMNL
|
Speed: 0.3 kn Course: 25° |
| 2026-05-10 19:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
14.50607 / 120.82496
PHMNL
|
Speed: 6 kn Course: 80° |
| 2026-05-10 19:12 | OUT of Coverage |
14.50541 / 120.82072
South China Sea
PHMNL
|
Speed: 6 kn Course: 80° |
|
| 2026-05-10 19:03 | Status Changed | Under way using engine Default |
14.50202 / 120.80061
PHMNL
|
Speed: 8.1 kn Course: 80° |
| 2026-05-10 18:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
14.47168 / 120.74163
PHMNL
|
Speed: 8.6 kn Course: 61.6° |
| 2026-05-10 18:29 | Detected in Sea | Philippines part of the South China Sea |
14.46404 / 120.72864
South China Sea
PHMNL
|
Speed: 8.6 kn Course: 61.6° |
| 2026-05-10 18:29 | Status Changed | Under way using engine Default |
14.46404 / 120.72864
PHMNL
|
Speed: 8.6 kn Course: 66° |
| 2026-05-10 18:14 | IN Coverage |
14.46404 / 120.72864
South China Sea
PHMNL
|
Speed: 8.6 kn Course: 61.6° |
|
| 2026-05-06 05:07 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.48885 / 104.57979
PHMNL
|
Speed: 12.2 kn Course: 54.9° |
| 2026-05-06 05:02 | OUT of Coverage |
1.47882 / 104.56408
South China Sea
PHMNL
|
Speed: 12.2 kn Course: 54.9° |