DAIWAN WISDOM
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 950.70 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.3 Knots |
| MAX Speed | 13.4 Knots |
| AVG Wind | 22.2 knots |
| MAX Wind | 39.6 knots |
| MIN Temp | 11.2°C / 52.16°F |
| MAX Temp | 18.8°C / 65.84°F |
| Draught | 8.3 m |
| Position Received | 18 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10 Knots |
| Course | 288.8° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 18 m ago |
Info
Information
The current position of DAIWAN WISDOM is in South Pacific Ocean with coordinates -36.05518° / 175.71670° as reported on 2026-05-10 06:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10 Knots and is heading at the port of WHANGAREI. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-10 06:00 LT
The vessel DAIWAN WISDOM (IMO: 9427134, MMSI: 355586000) is a Bulk Carrier that was built in 2010 ( 16 years old ). It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DAIWAN WISDOM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DAIWAN WISDOM as reported by AIS is 8.3 meters
Weather
| Temperature | 17.7°C / 63.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 26 knots |
| Direction | 239° WSW |
| Pressure | 1006.4 hPa |
| Humidity | 74.2 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-01 02:10 | 2026-05-06 04:54 | 5 d | |
| 2026-04-21 02:48 | 2026-04-25 21:40 | 4 d | |
| 2026-04-09 11:42 | 2026-04-14 13:49 | 5 d | |
| 2026-03-04 11:33 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 06:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.05022 / 175.69910
NZ WRE
|
Speed: 10 kn Course: 288.8° |
| 2026-05-10 06:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.05775 / 175.72531
NZ WRE
|
Speed: 10 kn Course: 287° |
| 2026-05-10 06:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.06692 / 175.75597
NZ WRE
|
Speed: 9.6 kn Course: 291.4° |
| 2026-05-10 06:31 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.07308 / 175.77575
NZ WRE
|
Speed: 9.6 kn Course: 293° |
| 2026-05-10 06:18 | IN Coverage |
-36.07308 / 175.77575
South Pacific Ocean
NZ WRE
|
Speed: 9.6 kn Course: 291.4° |
|
| 2026-05-09 23:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.65408 / 177.17375
NZ WRE
|
Speed: 10.4 kn Course: 300.2° |
| 2026-05-09 22:55 | OUT of Coverage |
-36.66257 / 177.19279
South Pacific Ocean
NZ WRE
|
Speed: 10.4 kn Course: 300.2° |
|
| 2026-05-09 22:47 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.67438 / 177.21899
NZ WRE
|
Speed: 10.4 kn Course: 300° |
| 2026-05-09 22:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
-36.69082 / 177.25617
NZ WRE
|
Speed: 10.4 kn Course: 296° |
| 2026-05-09 22:21 | Status Changed | Under way using engine Default |
-36.71035 / 177.30071
NZ WRE
|
Speed: 10.6 kn Course: 299° |