CYMONA PRIDE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1711.17 nm |
| Remaining Distance | 1453.99 nm |
| AVG Speed | 10.5 Knots |
| MAX Speed | 13.2 Knots |
| AVG Wind | 11.2 knots |
| MAX Wind | 24.8 knots |
| MIN Temp | 25.5°C / 77.9°F |
| MAX Temp | 30.1°C / 86.18°F |
| Draught | 14.5 m |
| Position Received | 14 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.9 Knots |
| Course | 306.5° |
| Area | Malacca Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 14 d ago |
Info
Information
The current position of CYMONA PRIDE is in Malacca Strait with coordinates 2.16148° / 102.02129° as reported on 2026-04-26 21:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.9 Knots and is heading at the port of VISAKHAPATNAM. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-02 03:00 LT
The vessel CYMONA PRIDE (IMO: 9694488, MMSI: 212237000) is a Cargo It's sailing under the flag of [CY] Cyprus.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CYMONA PRIDE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CYMONA PRIDE as reported by AIS is 14.5 meters
Weather
| Temperature | 28.1°C / 82.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 290° WNW |
| Pressure | 1008.6 hPa |
| Humidity | 74.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 14:43 | PORT DEPARTURE |
|
20.81333 / 86.96833
VISAKHAPATNAM
|
Speed: Course: 201° |
| 2026-05-02 15:48 | PORT ARRIVAL |
|
20.82175 / 86.97065
[IN] DHAMRA
|
Speed: 1 kn Course: -1° |
| 2026-05-02 05:01 | STOP Moving | --- |
20.94333 / 87.16666
VISAKHAPATNAM
|
Speed: Course: -1° |